Після ампутації пірнув в басейн і пішов на дно – вдруге вчився плавати
Повернення до мирного життя не було простим. Довелось здолати депресію. Пан Сергій згадує, як важко йому було бачити на вулицях, в парку безтурботних хлопців, які навіть не думали про війну.
"
"Я досі в парк не можу виходити, так важко бачити ці обличчя, яким байдуже, що хлопці гинуть, що там наші б’ються на смерть, захищають мирне життя. Я хочу вийти з дружиною, з дітьми, але боюсь, що можу когось вдарити. Тому не ходжу", – зізнається він.
В адаптації в мирному житті пану Сергію допомагає ветеранська спільнота "Нескорені", відома активною участю в організації спортивних заходів для ветеранів та їхніх сімей.
Щороку "Нескорені" проводять змагання VETERANS FAMILY GAMES, що охоплюють різноманітні спортивні змагання для ветеранів, військовослужбовців та їхніх родин. У 2023 році в межах ігор у Кривому Розі відбулися змагання з плавання, веслування на тренажерах, дартсу та настільного тенісу, а також волейболу для команд, до складу яких входять як дорослі, так і діти.
Сергій Лаєвський на змаганнях VETERANS FAMILY GAMES
Спільнота підтримує ветеранів через надання можливостей для занять спортом та участі в змаганнях на міському рівні. Ветерани можуть безоплатно займатися плаванням у комунальних басейнах Кривого Рогу, що також сприяє їхній реабілітації та підтримці фізичної форми.
"До війни я плавав в річці, морі. Професійно плаванням не займався, але плавати міг. А от як прийшов в басейн без протеза – і як топор упав на дно. Тренер пірнув за мною – витяг. Виявляється, це не так просто – плавати без кінцівки. Довелось вчитись наново", – розповів пан Сергій.
На змаганнях пан Сергій зайняв перше місце в запливі на 50 метрів вільним стилем.
За його словами, на підприємстві завжди відпускають на змагання.
"У мене змінні графіки два по два. Два дні роблю по 12 годин. Два дні – вдома, отака зміна. І от, якщо попадають змагання на робочу зміну, я подаю лист від міської ради на керівника. День участі в змаганні оплачується, як робочий", – розповів пан Сергій.
У змаганнях беруть участь навіть дружина і син Майстра.
"
"Син, йому 12 років, зайняв перше місце в кульовій стрільбі з пістолета. За два тижні стрільби з гвинтівки – ба-бах, він знову на першому місці. Я сам посів друге місце в змаганнях з греблі. У нас 18 дисциплін на весь рік. У футбол граємо – я на воротах стою", – каже він.
Пан Сергій брав участь у соціально-освітньому проєкті для ветеранів під назвою "ТитаниUA" у Дніпрі, який проводить Дніпропетровська обласна військова адміністрація. Основні заходи в межах проєкту охоплюють психологічну підтримку, професійне навчання, спортивні змагання та інші форми соціальної реабілітації.
Сергій Лаєвський взяв участь у презентації нової форми ФК "Кривбас". Фото: ФК "Кривбас"
У складі команди їздив на змагання "Київ Незламний" – проводяться за підтримки Василя Вірастюка. Змагання охоплюють різні дисципліни, адаптовані для ветеранів з різними видами поранень: кросфіт, жим лежачи та веслування. Мета – сприяти фізичній та психологічній реабілітації ветеранів, надаючи їм можливість проявити свої спортивні здібності та підтримувати один одного.
"Я звільнився зі служби в середині літа й одразу поїхав до себе на підприємство, до керівництва. Направили на медичний огляд. Звісно, переживав! Далеко не всі підприємства важкої промисловості погоджуються брати назад ветеранів. Я чув, що на інших виробництвах хлопцям відмовляли через проблеми зі слухом. Мовляв, не почуєш, як на тебе наїде якийсь механізм, тому не можеш працювати на ділянці. Пропонували їм іти на легші роботи, але там і оплата праці відповідна. Уявіть, як хлопцеві, який отримував 16 тис. грн на місяць перейти на 8 тис. грн чи менше?", – обурюється пан Сергій.
В "АрселорМіттал Кривий Ріг" ставлення до ветеранів відрізняється – демобілізованих працівників зустрічають з повагою і глибокою вдячністю.
Сергій Лаєвський
Пан Сергій згадує, як в його кабінет поставили зручний диван. Пропонували йому інший кабінет на першому поверсі, щоб не доводилось підійматися східцями – відмовився.
"Наразі відчуваю, що мій поклик – допомога іншим ветеранам. Хлопцям потрібна підтримка, супровід. Я зараз свій організм гартую фізично, щоб хлопці, які в такій же ситуації, як я, бачили – після важких поранень не треба опускати руки або хапатись за чарку. Я не п’ю, не курю, дотримуємось з родиною здорового харчування", – розповів пан Сергій.
На питання, про що мріє, пан Сергій каже, що хоче, аби Україна повернула Крим – і тоді поїде з дружиною і дітьми відпочивати на узбережжі.