Перспективи інвестиційних проєктів для аграріїв
Юрій Каціон,
заступник голови правління Ощадбанку
Українські банки диверсифікують свої пропозиції для бізнесу залежно від розмірів компаній. "Компанії у великому корпоративному сегменту завжди мають абсолютно індивідуальний підхід у кожному банку, тому що це, як правило, дуже великі складні, довгоструктуровані проєкти, такі, наприклад, як з компанією «Астарта-Київ»", – каже заступник голови правління Ощадбанку Юрій Каціон.
Він переконаний, що кейс з агропромисловим холдингом "Астарта-Київ" знаковий, адже компанія продовжує інвестувати в Україну, не чекаючи, поки завершиться війна.
Вячеслав Чук,
директор з комерційної діяльності "Астарта-Київ"
"Ми дійсно навіть під час війни проводимо масштабні інвестиції. Інвестуємо, зокрема, й у розвиток внутрішньої глибокої переробки сої та нові технології", – наголосив Вячеслав Чук.
Нині аграрії можуть використовувати абсолютно всі інструменти, які пропонують українські банки: інвестиційне кредитування, кредитування для поповнення обігових коштів, лізинг, документарні операції, пов’язані з постачанням обладнання. До того ж кредитування може надаватися як в національній валюті, так і в іноземній.
"До фінансування проєкту ми залучали кредитні кошти, зокрема і підтримку Ощадбанку. Для нас це дуже важлива інвестиція, враховуючи те, що вона продовжує ланцюг доданої вартості, зокрема і для нашої вітчизняної продукції, для продукції нашої агропромислової екосистеми, фермерів", – додав директор з комерційної діяльності та стратегічного маркетингу агропромислового холдингу "Астарта-Київ".
Він також зауважив, що у 2022-2023 роках експортний ринок України був ринком логістики, тому що логістика коштувала до половини вартості.
Також, як відмітив заступник голови правління Ощадбанку, компанії-експортери мають можливість залучати більш дешеве фінансування, порівняно з кредитами в національній валюті, з відсотковою ставкою на рівні 5-7% річних. Адже вони мають надходження у валюті та, відповідно, валютних ризиків в кредитуванні такої компанії не буде.
За словами Славінського, в українських банках з’явилась конкурентна перевага з погляду оцінки ризиків. Раніше міжнародні ринки капіталу були привабливі тим, що там можна було залучити кошти під кращий відсоток, однак, нині цей фактор фактично нівельований.
Що ще вирізняє українські банки, так це швидкість ухвалення рішень, порівняно з міжнародними установами.
Водночас заступник міністра економіки Тарас Качка наголосив, що нині основна проблема – це воєнний ризик, який за кордоном ніхто не може виміряти.
"Тобто, головна проблема не стільки в тому, що він високий, просто в силу того, що знання про те, який реальний ризик, знищення чи не знищення майна або якихось інших речей, слабо доступні за кордоном", – зауважив Тарас Качка.
Він пояснив, що через неможливість оцінити воєнний ризик, скорочується обсяг фінансування, зростає відсоткова ставка.
"Ця проблема системна настільки, що навіть в міжнародних фінансових інституціях, які є великими джерелами фінансування для України, і банках сусідніх країн, наприклад Польщі, теж хочуть, щоб ризики оцінювали власні українські страхові компанії або банки", – додав заступник міністра.
Загалом аграрна галузь нині розвивається революційними темпами. Це, зокрема, свідчить і про доступність фінансування, і про підтримку зі сторони держави. Однак "апетити" учасників стримані насамперед через воєнні ризики, адже так чи інакше від них не можна застрахувати на 100%.
Ще одне питання – це терміни фінансування. "Ми бачимо готовність українських банків до фінансування галузі, навіть складних, вартісних, довгоокупних інвестиційних проєктів. Не всім банкам подобається проєкт з терміном окупності в 8-10 років, більшість звикла працювати в горизонті 3-5 років, тому що це природа ресурсу, яка є в банку. Втім, Ощад готовий і на довготривалі проєкти", – зазначив Юрій Каціон.
Ще один важливий аспект – потреба відповідати стандартам Європейського Союзу, зокрема принципам ESG.
"Стандарти виробництва мають бути приведені до міжнародної світової практики. Вона зобов’язує, навіть на рівні наших продуктів і програм підтримки з січня наступного року, агровиробників проходити певний аудит на відповідність цим стандартам для того, щоб мати можливість отримувати надалі державну підтримку їхніх кредитів", – пояснив заступник голови правління Ощадбанку.