Через мікрогранти до соціально орієнтованого бізнесу. Як програма єРобота допомагає дбати про майбутнє дітей
Подружжя киян Олексій та Олександра Кобець під час війни вирішили заснувати власну справу. Їхній проєкт є не просто комерційним, але й соціально орієнтованим — центр сімейного дозвілля "Всі свої". Для запуску вони скористалися державною програмою єРобота, що передбачає можливість отримати грант на започаткування та розвиток власної справи.
Юрист Олексій та економістка Олександра вирішили відкрити цей заклад ще задовго до повномасштабної війни. Ідея створення закладу належить Олександрі, що вже має досвід роботи з дітьми у великих установах. Рушійною силою задуму стали потреби їхньої доньки. Адже в мікрорайоні, де вони живуть, таких закладів немає, а добиратися до найближчого довго та незручно. Пандемія коронавірусу додала проєкту актуальності, адже пішохідна доступність тоді була одним із суспільних трендів.
Центр повинен виконувати цілий спектр функцій: соціалізація дітей, психологічна допомога, фізичний розвиток. Зокрема, йдеться про уроки творчості, гімнастику, IT-навчання, моделювання на 3D-принтері та багато іншого.
"Якщо чекати, то "кращі часи" ніколи не настануть"
Родина вже почала детальні обрахунки бізнес-проєкту та знайшла придатне приміщення коли розпочалася повномасштабна війна. Здавалося, що доведеться все відкласти до кращих часів. Облаштування центру потребує значних фінансових затрат і сімейний бюджет їх просто не витягував. Однак подружжя вирішило, що "якщо чекати, то "кращі часи" ніколи не настануть".
"Якщо зараз не намагатися приділяти увагу фізичному, психічному та інтелектуальному розвитку дітей, то це призведе до втрати потенціалу наших дітей - нашого майбутнього. Зокрема, через нестачу подібних центрів, та лише онлайн навчання без соціалізації та живого спілкування, обміну думками, практичних занять з викладачами, тренерами та іншими дітьми", — вважає Олексій.
Для Олексія та Олександри можливості програми єРобота стали приємним сюрпризом. Грантова допомога бізнесу під час війни – один з напрямків державної політики стимулювання економіки. Програма єРобота об’єднує чотири напрямки, з яких найпопулярнішими є так звані мікрогранти. Це виплати до 250 тис грн на створення або розвиток власної справи. У 2022 році держава перерахувала бізнесу 777 млн грн мікрогрантів, а цьогоріч планує видати 1,8 млрд грн.
Український уряд та наші партнери оголосили, що програма відновлення України розпочнеться вже цього року й одним з 5-ти пріоритетів стане відновлення економіки. Денис Шмигаль говорить, що Уряд розширює програми допомоги малому і середньому бізнесу, а єРобота стане одним із ключових інструментів у цьому напрямку. Прем'єр також відзначає, що наразі тривають перемовини про можливе залучення коштів міжнародних партнерів для фінансування цієї програми грантів.
Аби отримати грант, Олексію та Олександрі, як початківцям в бізнесі, довелося пройти курси ведення бізнесу у Дія Бізнес. За словами Олексія, у подружжя залишилися приємні враження від навчання.
"Оперативні та фахові консультації з практичними відповідями на питання та порадами. Рекомендуємо скористатися!", — зазначив чоловік.
Згодом вони відкрили ФОП та банківський рахунок в "Ощадбанку". Спочатку через неправильний розподіл витрат у бізнес-плані навіть отримали відмову, але швидко виправилися й повторно подали документи на розгляд.
На порозі відкриття
В кінці 2022 року надійшли очікувані кошти в розмірі 250 тис грн. За них купили матеріали, меблі, техніку та інше обладнання. В приміщенні на першому поверсі багатоповерхівки зробили ремонт. Біля будівлі є укриття на випадок повітряної тривоги, що дуже важливо для такого типу закладів. Поряд дитячий та спортивний майданчики й це дозволить поєднувати творчу та фізичну активність.
В березні підприємці планують завершити усі роботи, найняти фахових працівників, а у квітні Центр сімейного дозвілля вже відкриє свої двері для дітей та батьків. За розрахунками Олексія та Олександри Кобців проєкт має окупитися за 2-3 роки.
Вони позитивно оцінюють свій досвід участі в програмі єРобота. Вважають, що отримати грант непросто, але цілком можливо.
"Дуже вдячні державі за таку підтримку! Подібні проєкти надважливі для соціалізації та виховання дітей. Їх повинно бути якомога більше. Діти наше майбутнє, діти майбутнє нашої держави. Якщо втратимо його, то усі наші зусилля в боротьбі з ворогом будуть даремними. Тому треба робити усе можливе, аби цього не допустити", - каже Олексій.