Українська правда

Додаткові виплати військовим та доплати пораненим бійцям: як уряд оновив порядок та розмір виплат

Економічна правда — 11 серпня 2023, 18:43
Додаткові виплати військовим та доплати пораненим бійцям: як уряд оновив порядок та розмір виплат

Оновлено 25 березня 2024 року

У 2024 році на виплати військовослужбовцям передбачено 751,3 млрд грн, ще понад 14 млрд грн закладено на підтримку ветеранів.  

ЕП розповідає детальніше, які зарплати передбачені для військових та які доплати можуть отримувати військовослужбовці. 

З чого складаються виплати військовим 

Фактично, виплати для військовослужбовців складаються з двох частин – щомісячного грошового забезпечення та додаткової винагороди (надбавки, встановлені на період воєнного стану). Зараз це 30 тис, 50 тис  і 100 тис грн.

Своєю чергою, грошове забезпечення для військових також поділяється на дві частини:

  • основне, яке охоплює посадовий оклад, оклад за військовим званням і надбавку за вислугу років;
  • додаткове – надбавки за особливості проходження служби, режим секретності, за наукові або спортивні звання тощо. 

У 2024 році мінімальна зарплата рекрута становить 20 130 грн.

 
Сухопутні війська ЗСУ

Крім цього, Міністерство оборони запустило сайт Соціального забезпечення та підтримки військовослужбовців і членів їх сімей, на якому є спецыальний калькулятор грошового забезпечення військових. За його допомогою можна порахувати виплати військовим з урахуванням доплат. 

Додаткові виплати військовим

У серпні 2023 року уряд змінив порядок виплати та розміру додаткової винагороди для військовослужбовців: їм повернули доплати у 30 тис грн, передбачили виплати для поранених бійців, а також інструкторів, курсантів та строковиків. 

Хто може отримати додаткові 30 тисяч грн: 

  • військовослужбовці (ЗСУ, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міноборони, Нацгвардії, Держприкордонної служби, Управління державної охорони, Держспецзв’язку, Держспецтранспорту), які виконують бойові завдання для оборони України, захисту населення та інтересів держави;
  • особи рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейських;
  • військовослужбовці на посадах керівного та інструкторсько-викладацького складу у навчальних центрах та підрозділах (можуть отримувати від 15 до 30 тис грн доплати залежно від кваліфікації). 

Додаткові виплати у розмірі до 50 тисяч грн можуть отримувати:

  • військовослужбовці, які на відстані здійснюють оперативне управління військовими частинами та підрозділами, що ведуть воєнні дії на лінії зіткнення та виконують бойові завдання на відстані першого ешелону оборони або наступу. 

Грошову винагороду у 100 тисяч грн можуть отримати:

  • військовослужбовці, службовці ДСНС та поліції, які беруть безпосередню участь у бойових діях, забезпечують здійснення заходів з нацбезпеки і оборони в районах проведення воєнних дій, зокрема і на тимчасово окупованих українських територіях; 
  • особи рядового і начальницького складу територіальних воєнізованих формувань Державної кримінально-виконавчої служби, що залучаються Головнокомандувачем ЗСУ до для безпосередньої участі у бойових діях або здійснення заходів з нацбезпеки і оборони в районах проведення воєнних дій, зокрема і на тимчасово окупованих українських територіях.

Право на отримання додаткової винагороди у розмірі 100 тис гривень мають також:

  • особи, що отримали поранення, пов’язане із захистом України, і які перебувають на стаціонарному лікуванні (зокрема, за кордоном).

Враховується також час переміщення з одного закладу охорони здоров’я до іншого, відпустка для лікування після тяжкого поранення за висновком ВЛК.

  • особи, захоплені в полон (крім тих, які добровільно здалися в полон) або є заручниками, а також інтерновані в нейтральні держави або безвісно відсутні (у разі, коли зазначені події сталися як до введення воєнного стану, так і після його введення);
  • загиблі внаслідок отриманого після введення воєнного стану поранення (контузії, травми або каліцтва), пов’язаного із захистом Батьківщини. 

У такому випадку виплати здійснюють за весь місяць, у якому особа загинула (померла).

Усі ці надбавки виплачуються пропорційно часу виконання таких завдань. 

Крім цього, військовослужбовцям, яких у зв’язку з пораненням ВЛК визнала обмежено придатними чи непридатними до військової служби, після перебування у розпорядженні відповідних командирів понад два місяці і до закінчення такого перебування щомісяця отримуватимуть додаткову винагороду у розмірі 20 100 гривень.

Також постановою встановлюються щомісячні доплати для військових, що несуть строкову службу (6 тис грн) та курсантів (2,35 тис грн).

Читайте також: Що не так з пенсіями військовим

Нагадаємо: 

У Києві почали виплачувати по 30 тисяч гривень військовослужбовцям, які мобілізувалися до лав ЗСУ після 1 грудня 2023 року.