Українська правда

Уряд затвердив наглядову раду Укрпошти: увійшли фігурантка справи НАБУ Бернацька та донька Прасолова

Економічна правда — 23 березня 2023, 20:45

Кабінет міністрів затвердив на посади членів наглядової ради "Укрпошти" сімох переможців відбору: п’ятьох незалежних членів та двох представників держави.

Про це повідомила пресслужба Міністерства економіки.

Так, незалежними членами наглядової ради Укрпошти стали:

  • Абдрасілов Рінат: ексдиректор Киргизької біржі, Старший партнер Cambridge Management Consulting за напрямком Стратегія та цифрова трансформація для банківської справи та фінтеху;
  • Карновскі Якуб: директор інвестфонду Luma Investment, до перепризначення вже був членом наглядової ради "Укрпошти", нині – член НР "Укрзалізниці". У ролі експерту від Світового банку брав участь у реформуванні залізниць у Таїланді, Саудівській Аравії та інших;
  • Керрол Ґері Джон: Британія, поштовий бізнес;
  • Малинська Олена: ексголова правління Банку Кредит Дніпро часів володіння банком Віктора Пінчука; 
  • Мітюков Ігор: був ексголовою наглядової ради Національного депозитарію, у 2019 році уряд призначив його незалежним членом НР Ощадбанку, але не був погоджений НБУ і зрештою звільнений.

Щодо представників держави в наглядовій раді, призначено:

  • Бернацьку Наталію: екс перша заступниця міністра юстиції, є фігуранткою справи про "Золотий Мандарин Ойл", в межах якої отримала підозру від НАБУ у 2020 році.
  • Прасолову Крістіну у 2013 році була першою заступницею голови правління "Національного депозитарію". З 2019 по 2021 рік працювала над митною реформою в складі Команди підтримки реформ в Державній митній службі України. З червня 2021 до листопада 2021 була заступницею міністра економіки. Є донькою Ігоря Прасолова – ексміністра економічного розвитку і торгівлі часів Януковича, на початку нульових – голова СКМ Ріната Ахметова, ексдепутат від Партії регіонів, ексміністр економіки та ексголова НБУ.

Зазначається, що на конкурс до наглядової подали документи 131 особа, а на фінальній стадії відбору Номінаційним комітетом було заслухано 18 осіб з короткого списку претендентів – на 7 посад.

Справа "Золотий Мандарин Ойл" та Бернацької

Бернацька – одна з фігуранток справи про "Золотий Мандарин Ойл", яка у січні 2020 року отримала підозру від НАБУ за звинуваченням у привласненні, розтраті майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем.

За версією слідства, у вересні 2013 року представник ТОВ "Золотой Мандарин Ойл", що пов'язане з екснардепом із "Народного фронту" Георгію Логвинському, за вказівкою останнього підготував та надіслав до Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) заяву про стягнення з бюджету України 54,2 млн грн.

Ця сума – невиплачена заборгованість за вартістю мазуту, який у 2008 році зберігався на ТЕЦ на той момент напівдержавного "Київенерго". В 2009 році суд зобов’язав Київенерго повернути майно (тобто мазут) або відшкодувати його вартість. У компанії стверджують, що Київенерго рішення суду не виконало, а звернення до виконавчої служби з цією метою не було обов’язковим, що і стало підставою для звернення до ЄСПЛ зі скаргою на державу. 

Слідство ж заявляє, що попри рішення суду на свою користь, компанія не зверталася за його реалізацією до виконавчої служби та не повідомило про це ЄСПЛ, а також не розкрило інформацію щодо відступлення права вимоги до "Київенерго" на користь іншої компанії.

Згодом урядовий уповноважений у справах ЄСПЛ підготував декларацію про дружнє врегулювання спору, на підставі якої зобов’язався сплатити на користь "Золотого Мандарину Ойл" 54,2 млн гривень з бюджету. У 2016 році Мін’юст виконав рішення та переказав кошти.

У НАБУ заявили, що екснардеп домовився з керівництвом Міністерства юстиції за сприяння якого і була укладена "мирова". Сторона захисту заявляє, що такі "мирові" є стандартною практикою після рішень ЄСПЛ.

У січні 2020 року в межах справи Бернацька отримала підозру. Також підозру планували вручити Логвинському, проте ЄСПЛ відмовився знімати з нього імунітет як чоловіку судді ЄСПЛ Ганни Юдківської. У лютому того ж року Вищий антикорупційний суд призначив Бернацькій заставу у 7 мільйонів гривень, яку вона згодом внесла.

У коментарі Forbes, Бернацька заявила, що після рішення Великої Палати ЄСПЛ про те, що НАБУ порушило міжнародне право і тисло на свідків з метою незаконного переслідування особи і відмову в знятті імунітету з головного "підозрюваного" по тій справі, вона нібито більше не мала перспектив.

За її словами, справу так і не передали до суду, а зараз в Європейському суді розглядається її індивідуальна скарга про порушення Конвенції.

"Після цього я вже була членом наглядової ради комерційного банку і репутаційних питань не виникало. В Украіні діє презумпція невинуватості, тому законодавство ставить питання лише наявності чи відсутності судимості", – зазначила Бернацька.

Доповнено 31 березня позицією Логвинського: Сама фабула цієї справи про вчинення злочину шляхом виконання рішення міжнародного суду викликає глибокий сумнів в серйозності її авторів та справжності їх намірів.  

Незважаючи на міжнародний резонанс, викликаний некомпетентністю правоохоронних органів, висновки кращих експертів у сфері ЄСПЛ про те, що тут немає злочину, а навпаки є обов’язок держави поновити права постраждалої компанії, детективи вважали себе більш обізнаними у практиці ЄСПЛ, ніж Голова Конституційного трибуналу Польщі, судді ad-hoc, та, зрештою, і сам ЄСПЛ. Що наштовхує на думку про іншу мету розслідування, ніж розкриття злочину.

Теза про те, що адвокат може бути злочинцем за звернення в суд або захист прав людини, викликала масові акції всієї юридичної спільноти. Адже, за такою логікою слідства, будь-який адвокат – вже злочинець.

Громадські діячі неодноразово говорили про інші причини цього кримінального провадження, що і було в подальшому підтверджено ЄСПЛ.

Остаточну крапку в цій справі поставив сам ЄСПЛ, який всім складом Суду вперше в історії своїм рішенням не тільки відмовився знімати імунітет, не побачивши порушень, але й звинуватив НАБУ у порушеннях міжнародних зобов’язань України.

Наразі вже закінчена комунікація за індивідуальними скаргами фігурантів провадження, в тому числі, і моєю, де ЄСПЛ поставив питання про політичне переслідування (ст. 18 Європейської Конвенції), порушення якої  раніше було констатоване лише двічі: у справах Тимошенко та Луценко за злочинного режиму Януковича. 

Дуже прикро, що дії окремих посадовців правоохоронних органів призводять до міжнародного скандалу - констатації найвищою судовою інстанцією Європи ганебних порушень з боку держави, в той час, коли весь світ пишається Україною, яка захищає права людини та європейські цінності від російського агресора.

Новина була оновлена 29 березня і доповнена позицією сторони захисту у справі "Золотого Мандарина Ойл".