Українська правда

Пшениця та кукурудза подорожчали після саботажу Росією "зернової ініціативи"

Дана Гордійчук — 31 жовтня 2022, 09:56

Ф'ючерси на пшеницю і кукурудзу, що торгуються в Чикаго, в понеділок підскочили на тлі заяви РФ про "призупинення участі" у зерновій ініціативі.

Про це повідомляє Financial Times.

Контракт на пшеницю на Чиказькій біржі подорожчав на 5,5% до 8,70 дол за бушель після досягнення максимуму близько 8,93 дол за бушель раніше в той же день. Контракти на кукурудзу зросли на 2,4% до 6,97 дол за бушель.

Причиною стала заява РФ про "призупинення участі" у зерновій ініціативі, яка у серпні розблокувала українські морські порти для експорту зерна. Угода є критичною для низки країн, що залежать від українського продовольчого імпорту, і без достатніх поставок можуть опинитися на межі масштабного голоду.

Призупинення угоди одразу заблокувало вихід 218 суден, з яких 95 вже вийшли з портів, 101 очікує на отримання зерна, а 22 завантажені і чекають на відплиття.

Ситуація погіршилася через повені і шторми в Австралії, ще одному великому експортері пшениці. За словами аналітика Rabobank Денніса Вознесенського, австралійська пропозиція могла б послужити буфером проти зростання цін, але обсяг і якість врожаю, ймовірно, постраждали, що призвело до додаткового цінового тиску.

Аналітики вважають, що зустріч G20 на Балі через два тижні може стати ключовим моментом для ринків пшениці, оскільки вона може послабити напруженість. 

Більше про "зерновий коридор" читайте у статті: Добрива від терористів і зерновий коридор. На Україну тиснуть, щоб дати Росії вивозити свій аміак через Одесу

Нагадуємо:

РФ у суботу заявила, що призупиняє свою участь в зерновій угоді після вибухів в севастопольському порту, де знаходились кораблі Чорноморського флоту та цивільні судна.

Згодом ООН, Туреччина та Україна погодили на понеділок, 31 жовтня, план пересування для 14 суден, які перебувають у турецьких водах, в рамках зернової угоди.

Цьому передувало затягування Росією інспекції суден на вхід та вихід з українських морських портів, черга вже перевищила 170 суден. Як наслідок, українські порти працювали лише на 25-30% своїх потужностей.

РФ послідовно намагається зірвати укладену у липні "зернову угоду", за якою з українських портів відновився експорт агропродукції. Раніше Росія направила ООН перелік вимог, у разі невиконання яких погрожує вийти з угоди про експорт зерна із Чорного моря, дія якої завершується в листопаді

Президент РФ Владімір Путін може використати можливе продовження "зернової ініціативи" як спосіб отримати важелі впливу на саміті G20 в Індонезії у листопаді.