Українська правда

За крок від дефолту, повної ізоляції та цивілізованого світу: підсумки економічного фронту 6 березня

Ярослав Вінокуров — 6 березня 2022, 22:12

 
Тепер брендового одягу в росії - зась. Проте й заплатити за нього карткою може вже не вдатися
getty images

Кожен день, який українці тримаються у війні проти росії наближає агресора до економічного занепаду в умовах повної ізоляції. Кожен день, який тримається вітчизняна оборона, послаблює економіку агресора, його здатність вести війну та тримати докупи усі окуповані ним землі та народи.

Економічний фронт залишається одним з ключових на цій війні. Успіхи на ньому, ймовірно, стануть визначальними для остаточної перемоги України.

Тож поки українські воїни борються з агресором на полі бою, санкції працюють проти рф у тилу ворога. Якими були здобутки цієї боротьби 6 березня?

Visa та Mastercard сказали "прощавай"

Чи не найбільший здобуток на економічному фронті попереднього дня — вихід найбільших платіжних систем з російського ринку. Пізно ввечері 5 березня компанії Visa та Mastercard оголосили, що припиняють обслуговування карток, випущених всіма російськими банками.

Щоправда, колапсу у росії не станеться: росіяни й надалі зможуть платити своїми картками у магазинах на території країни-агресора. Доки термін дії карток не припиниться. 

Перевипустити картку чи продовжити її термін дії в росії вже неможливо. Так само, як і платити карткою Visa чи Mastercard, випущеною будь-яким російським банком, за кордоном.

Картками Visa та Mastercard, випущеними не російськими банками, розрахуватися на території росії також не вийде.

"Путінський режим готувався до ізоляції давно. У 2014 році, всупереч норм СОТ, вони створили свій "Операційний та платіжний кліринговий центр" НСПК. Якщо просто, то вони насильно перевели обробку всіх транзакцій по картках з-за кордону до себе в москву", — пояснює заступник голови комітету Верховної Ради з питань фінансів Ярослав Железняк.

Крім цього, у росіян є власна платіжна система, яка, за іронією долі, називається "мир". Картками "миру" володіє дуже малий відсоток громадян країни-агресора, та й далеко не кожен термінал на території рф їх приймає. 

Тому російські банки вирішили попросити допомоги у Китаю та розмірковують над випуском кобейджингової картки "миру" з китайською UnionPay.

Поки ж цього не сталося, при виїзді за кордон росіянам радять знімати готівку та користуватися картками "миру", які приймають лише у 7 країнах світу. І то - далеко не у всіх банках.

Переказати гроші тим росіянам, яких блокування платіжних карток застало за кордоном буде проблематично: центробанк росії заборонив висилати з країни більше 5 тис доларів на місяць.

Дефолт близько

Пізно ввечері 5 березня росія фактично оголосила про дефолт. Указом диктатора держави всі борги перед інвесторами зі США, ЄС та інших країн, які оголосили санкції проти агресора, дозволили виплачувати у рублях, а не у валюті, у якій вони номіновані.

Що іноземним компаніям робити з російськими рублями, які не вартують навіть паперу, на якому надруковані, невідомо. Проте таке рішення впритул наблизило росію до фактичного дефолту, вважають аналітики.

"Якщо така можливість передбачена проспектом емісії цих паперів, то її кредитори мають прийняти. Але я про таке ніколи не чув. Платежі здійснюються завжди в тій валюті, в якій номінований інструмент. Якщо проспект емісії не передбачає такої можливості, то виплата рублів — це реструктуризація й автоматично рейтинг RD - restricted default", — повідомив асоційований експерт CASE-Україна Євген Дубогриз.

Звісно, інвестори у росію можуть погодитися на реструктуризацію та отримання своїх виплат хоча б у рублях, проте для цього потрібно проводити переговори про реструктуризацію, які можуть тривати не один тиждень. І весь цей час рейтинг росії буде на рівні дефолтного.

Технічний дефолт росії наближає ще й заява місцевого міністерства фінансів, яке повідомило, що виплати за суверенними облігаціями рф залежатимуть від запроваджених проти агресора санкцій.

Тим більше, що іноземні інвестори досі не отримали купонну виплату за облігаціями, яка мала надійти на їхні рахунки ще 2 березня.

Хоча фактичне визнання дефолту росії не особливо змінить економічний стан країни, вже підкошений західними санкціями. Ймовірно, він лише посилить панічні настрої серед вкладників банків та інвесторів, вважає Дубогриз.

Наразі провідні рейтингові агенства S&P та Moody’s оцінюють кредитний рейтинг росії гірше, ніж рейтинг України, на території якої тривають активні бойові дії.

На межі дефолту перебувають й російські держкомпанії: "Роснєфть", "Газпром" та інші. Найближчі тижні вони мають здійснити значні виплати за євробондами. 

Інші здобутки 6 березня

6 березня ізоляція росії продовжилася. Про обрив зв'язків з країною-агресором повідомили ІТ-компанія Terrasoft

Продаж своєї продукції зупинила компанія Nvidia, компанія "Нові продукти" (виробник популярних напоїв SHAKE, NON STOP, PIT BULL, KING’S BRIDGE, REVO), розробник відеоігор Fortnite. Освітня платформа EdX зупинила публікацію курсів російських університетів.

Свої магазини в рф закрили Tommy Hilfiger та Calvin Klein, а Spotify зупинила продаж Premium-підписки.

Через російський закон про "фейки" припинила роботу чи не остання неросійська соціальна мережа - китайський TikTok. Схоже, що цензура в рф стала навіть більшою, ніж у КНР.

Через масовий вихід з російського ринку таких гігантів, як Microsoft та Adobe у росії хочуть легалізувати "піратство".

На тлі санкцій російські компанії, які колись представляли країну у світі, тікають з іноземних ринків. Першим був "Сбєрбанк". Наразі до нього долучився ще "ВТБ".

В цей же час російські олігархи перепродують свій бізнес в Україні, аби уникнути націоналізації.

Ну і на сам кінець, все гучніше звучать розмови про ймовірне ембарго на торгівлю російськими енергоресурсами. США та ЄС вже обговорюють застосування ембарго на російську нафту, в той час, як Польща пропонує запровадити ембарго як на російську нафту, так і на газ. 

Західні ЗМІ повідомляють, що новий пакет санкцій може очікувати на росію вже цього тижня. 

Країна-бензоколонка, втративши ринки збуту своїх енергоресурсів, втратить будь-які можливості для фінансування не лише свого війська, але й дорогої пропагандистської машини та соціального забезпечення населення, якому так байдуже на війну.