МВФ вимагає подальшого підвищення ціни на газ
В рамках домовленості з МВФ ціна на газ для населення може зрости ще на 40%.
Про це йдеться у статті Галини Калачової на Економічній правді.
За інформацією співрозмовника, ознайомленого з позицією МВФ, програма співпраці з кредитором передбачає доведення ціни на газ до ринкової, а це означає, що вирости ціна, за домовленостями, повинна ще на 40%.
"Ринкова ціна" розраховується на базі імпортного паритету — середньої ціни на імпортний газ за певний період. Ця складова в структурі ціни на газ для споживачів є найбільшою. Вона включає прогнозну ціну на німецькому газовому торговому майданчику (хаб NCG), а також вартість транспортування газу від NCG до західного кордону України через Німеччину, Чехію та Словаччину.
Якщо раніше йшлося про разове підвищення тарифів, зараз те ж саме пропонується зробити в кілька етапів. У України є рік на це.
Співрозмовники видання, знайомі з ходом переговорів і позицією кредитора, вказують на те, що в МВФ впевнені, що не виконати такі "пільгові умови" підвищення ціни на газ Україна не зможе.
За інформацією видання, кредитор чекає на чергове підвищення навесні наступного року — на 15%, а наступне заплановане на осінь 2019 року.
Яким саме буде крок підвищення, залежатиме також від ситуації на світових сировинних ринках.
Як повідомлялося, 23 жовтня в ефірі одного з телеканалів прем'єр-міністр Володимир Гройсман пообіцяв, що в подальшому підвищення тарифів на газ для населення не буде.
"Питання про те, що треба робити ще одне підвищення на 35% не стоїть і не може стояти. Цього не станеться, тому що це неприйнятно для українських громадян. І я тут виступаю на стороні людей", — сказав Гройсман.
Нагадаємо, навесні 2017 року Гройсман вже обіцяв, що ціни на газ для населення зростати не будуть.
Як повідомлялося, Кабмін на засіданні 19 жовтня ухвалив рішення з 1 листопада 2018 року підвищити ціни на газ для населення на 23%, щоб Україна могла отримати кредит МВФ.
Гройсман заявив, що більше року тривали перемовини МВФ з метою зняти питання підвищення цін на газ для населення з порядку денного. Кредитори висували вимогу прирівняти ціни на газ для населення до рівня промисловості.
За таких умов платіжка пересічного українця за опалення мала б зрости на 60%. Уряд на це не погоджувався, наводивши основний аргумент, що доходи українців поки що не дозволяють платити ринкову ціну на газ.
Після рішення уряду про підвищення ціни на газ МВФ оприлюднив заяву, згідно з якою Міжнародний валютний фонд і Україна досягли угоди про нову 14-місячну програму підтримки економічної політики stand-by, яка замінить програму розширеного фінансування, що завершується у березні 2019 року.
Детальніше читайте у статті на ЕП: Нова програма МВФ: які зобов’язання взяла на себе Україна
Економічна правда