Литва відмовила Україні у видачі банкіра-шахрая
Апеляційний суд Литви відмовив Україні і Казахстану в екстрадиції Сирима Шалабаєва, якого звинувачують у співучасті в незаконному привласненні і розтраті 6 млрд доларів.
Відповідне рішення суд ухвалив 29 липня, повідомляє 1 серпня юридична фірма "Ілляшев та партнери", яка представляє український і казахстанський БТА Банки – потерпілих від дій ОЗГ Аблязова-Шалабаєва.
В Україні громадянину Казахстану Шалабаєву загрожувало до 12 років позбавлення волі з конфіскацією вкраденого (більше 6 млрд США) на користь бюджету України (ч. 5 ст. 191 Кримінального кодексу України).
"Відмовивши в екстрадиції, литовський суд в той же час задовольнив нашу заяву і визнав раніше винесене рішення англійського суду про стягнення збитків на користь банку", - заявив старший партнер юридичної фірми "Ілляшев та Партнери" Роман Марченко.
"Банк буде і далі продовжувати використовувати всі законні способи для повернення викрадених коштів, а також клопотати про те, щоб тепер сама Литва судила Шалабаєва за скоєні злочини", - додав він.
Юристи уточнюють, що Шалабаєв, а також його шурин − екс-власник БТА Банку Мухтар Аблязов – та інші члени організованого злочинного угруповання звинувачуються в завданих банку збитках на загальну суму понад 6 млрд дол.
Діяльність Аблязова і його спільників є предметом кримінального розслідування правоохоронних органів України, Казахстану, Росії, Кіпру, Латвії, Угорщини та низки інших країн.
Раніше англійські суди вже задовольнили позови БТА проти Аблязова і його поплічників на суму понад $ 4 млрд, встановивши, що розкрадання коштів банку відбувалося через більш ніж 900 спеціально створених офшорних компаній.
У 2011 році англійський суд засудив Шалабаєва до 18 місяців тюремного ув’язнення.
Британський суд встановив, що він "відігравав центральну роль у приховуванні доходів, одержаних злочинним шляхом", і що, будучи бенефіціарним власником ряду компаній, через які відмивалися вкрадені кошти, Шалабаєв "давав інструкції і брав участь в адмініструванні значних активів таких компаній".
Шалабаєв строк не відбув, сховавшись з Англії, проте на вимогу України 28 липня 2015 року був затриманий у Вільнюсі.