Думка експерта: Землею повинні розпоряджатися місцеві ради, а не Держземагентство

Четвер, 14 серпня 2014, 10:31

Державні землі сільгосппризначення, якими зараз розпоряджається Державне агентство земельних ресурсів, необхідно передати місцевим радам.

Такої думки дотримується голова Української аграрної асоціації Володимир Макар.

Він наголошує, що виконання цих функцій саме органами місцевого самоврядування є поширеною міжнародною практикою розвинених країн, і це сприятиме ефективнішому використанню земель та наближенню адміністративних послуг до їх споживачів.

За словами експерта, склалася ситуація, при якій органи місцевого самоврядування з одного боку зацікавлені у встановлені найкращої ціни оренди земельних ділянок, адже платня за неї спрямовується до місцевого бюджету, а з іншого – вони позбавлені будь-якого впливу на рішення щодо передачі землі в оренду.

"Про необхідність передати на місцевий рівень більше владних повноважень кажуть президент, представники Кабміну, чи не всі фракції Верховної ради, проте на розробку глобальної програми потрібен час – це великий та досі складний процес", - зазначає Макар.

Утім, вважає він, зволікати не варто.

"Підтримати цю ідею має кожен депутат – це буде приклад реальної децентралізації влади. За оцінкою УАА,  від ефективнішого розпорядження землями місцеві бюджети зможуть щороку отримувати додатково до 1 млрд гривень", - підкреслює експерт. 

Він також зауважив, що напередодні Комітет з питань аграрної політики та земельних відносин ВР ухвалив відповідний законопроект № 4150 від 17.02.2014 р. "Про деякі заходи щодо посилення ролі територіальних громад в управлінні земельними ресурсами".

Законопроектом передбачається віднести до комунальної власності відповідних територіальних громад сіл, селищ, міст всі землі, розташовані за межами населених пунктів в межах територій сільських, селищних, міських рад.

Також в документі пропонується віднести до спільної власності відповідних територіальних громад  земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна такої власності, а також комунальні підприємства, які перебувають у такій власності.

Крім цього, передбачається передати від районних державних адміністрацій до сільських, селищних, міських рад повноваження щодо зміни цільового призначення земельних ділянок приватної власності.