НАБУ: Офіційний курс НБУ не відображає реальної ситуації на ринку
Незалежна асоціація банків України занепокоєна тим, що офіційний курс, який встановлює Національний банк України, не відображає реальної ситуації на ринку.
Про це йдеться у повідомленні НАБУ.
"Результати аналізу угод на міжбанку, на основі яких розраховувались значення офіційного курсу протягом останніх двох місяців, та офіційно встановленого курсу валют, свідчать про суттєве (більше 1,5%) відхилення між офіційним курсом валют та фактичними курсами, за якими здійснювалась купівля-продаж валюти", - говориться у листі НАБУ на адресу Нацбанку.
Як зазначається, в зв’язку з необхідністю отримувати інформацію про реальний ринковий курс, НАБУ звернулась до банків-членів Асоціації, з проханням вчасно надавати інформацію в Систему підтвердження угод на міжбанківському валютному ринку, та уникати викривлення інформації шляхом укладання угод з комісіями або через інші валюти.
Про необхідність таких дій у своїй телеграмі №19-102/42304 на адресу комерційних банків зазначив і Національний банк України.
Крім того, регулятор нагадав, що відповідно до умов Меморандуму з МВФ був змінений порядок встановлення офіційного курсу гривні до іноземних валют.
Наразі він встановлюється кожного робочого дня після 12:00, але не пізніше 13:00, як середньозважений курс продавців і покупців, що склався цього ж дня за даними Системи підтвердження угод.
За даними регулятора, проведений аналіз міжбанківського валютного ринку свідчить, що протягом дня банки укладають більшість угод з купівлі/продажу іноземної валюти з 14:00 до 17:00.
"Це означає, що на момент встановлення Національним банком України офіційного курсу, ці угоди не включаються у розрахунок офіційного курсу, який повинен відображати реальні ринкові котирування", - йдеться у повідомленні асоціації.
Нагадаємо, що НАБУ раніше зверталась до Нацбанку з проханням розглянути можливість публікувати значення офіційного курсу після завершення поточного дня, але його розрахунок проводити відповідно до вимог МВФ. Відповідно до нормативних актів регулятора з 4 квітня 2014 року офіційний курс гривні діє з часу його встановлення.