Українська правда

Азаров пропонує банкірам знизити ставки до 14%

24 жовтня 2013, 09:27

Уряд незадоволений високою вартістю грошей, які банки позичають підприємствам для розвитку в умовах рецесії.

Про це пише "Комерсант-Україна".

23 жовтня прем'єр-міністр Микола Азаров розкритикував кредитну політику банків, які "не взяли частку відповідальності за економічний розвиток країни" в умовах рецесії.

"Ніякий бізнес, крім спекулятивного, не може нормально розвиватися, коли фінансові ресурси коштують більше 20% на рік. Президент поставив завдання задіяти всі можливі механізми для здешевлення кредитного ресурсу для підприємств до кінця року мінімум до 14% річних", - заявив Азаров.

Формально прохання прем'єр-міністра вже давно виконане, так як він не уточнив, які саме ставки повинні бути знижені, пише видання.

За даними Нацбанку, середньозважена вартість виданих бізнесу кредитів у нацвалюті з початку року становила 14%. Хоча дешевими були лише короткі гроші (13,4%), довгострокові позики коштували в середньому 18,2% річних. При цьому інтегральна ставка гривневих кредитів банків, за розрахунками НБУ, за січень-вересень впала на 2,34 процентних пункти - до 15,21%.

Низька середня ставка викликана дешевими позиками для інсайдерів і держкомпаній, тоді як приватним компаніям гроші все ж пропонують під 18-20%.

Тому Азаров доручив першому віце-прем'єру Сергію Арбузову разом з Нацбанком "вивчити можливості створення максимально сприятливих умов для кредитування реального сектора економіки в інтересах розвитку і надати такі пропозиції уряду".

Як пише видання, ініціатива Азарова дублює досвід Росії.

У червні президент РФ Володимир Путін доручив уряду спільно з Банком Росії розробити заходи щодо зниження вартості кредитування підприємств. Вже з 1 липня Банк Росії встановив нормативи, які зробили кредитні ставки вище 25% невигідними.

Чи буде НБУ посилювати нормативи, Азаров не сказав, але альтернативних механізмів небагато. Нацбанк міг би масово видавати банкам рефінансування під облікову ставку (6,5%). Але такі кредити в основному видаються всього на 5-13 днів. Позики на термін до року видавалися в 2013 році всього чотири рази.

Ще один захід - компенсація відсоткових ставок підприємствам з держбюджету - не може бути реалізована через дефіцит скарбниці, йдеться в матеріалі.

Одночасно прем'єр-міністр викрив банки в надмірному захоплені роздрібом.

"Споживча модель участі банків в економіці підтримує короткостроковий попит, але не створює перспективних робочих місць і нових доходів", - зазначив Азаров. Ця заява також виглядає сумнівно.

За даними НБУ, з початку року банки залучили у населення депозити на 59,3 млрд гривень, при цьому кредитний портфель громадян зріс лише на 5,4 млрд гривень. Майже 30 млрд гривень коштів населення банки видали у вигляді кредитів економіці: підприємства наростили свій депозитний портфель на 14,6 млрд гривень, а кредитний - на 44,4 млрд гривень. При цьому кредитний портфель бізнесу зростав вдвічі швидше роздрібного - на 7,1% і 3%.

І хоча банкіри визнають наявність проблем, вони вважають, що єдиний можливий спосіб здешевити кредити - це знизити депозитні ставки.

За даними індексу UIRD, банки в середньому платять громадянам 17,64% за річний гривневий депозит. Цей індикатор знизився з початку року лише на 1,93 процентних пункту.

банки фінанси Азаров