2013 має стати роком рішень по українській ГТС - єврокомісар
Європейський комісар з питань енергетики Гюнтер Оттінгер запевняє, що 2013 рік стане роком прийняття рішень по українській газотранспортній системі.
Таку думку він висловив 3 травня в Брюсселі в ході прес-конференції, яка відбулася в рамках круглого столу високого рівня з питань українського газового ринку, передає "Інтерфакс-Україна".
"Наші амбіції полягають у тому, щоб у 2013 році прийти до конструктивного розвитку і конкретних кроків... Час прийшов приймати рішення. Наприкінці процесу всі (Брюссель, Москва і Київ) повинні опинитися у виграші", - заявив Оттінгер.
За словами єврокомісара, одним з важливих питань, винесених на обговорення круглого столу, є функції, які повинна виконувати українська ГТС в найближчі роки і десятиліття.
"Відповідь на це питання є основоположною для інвестицій... Наступний основний момент, який ми обговорюємо сьогодні, полягає в тому, що Україна не тільки транзитний партнер. Подивіться на її газові сховища і можливості України в цій галузі. Це найбільші газові сховища в Європі" , - зазначив також Оттінгер.
Крім того, обговорюється і питання оптимізації функціонування української ГТС з метою забезпечення зворотного потоку газу.
"Трубопроводи повинні мати можливість функціонувати у зворотному напрямку з тим, щоб газ надходив до Польщі, Словаччини і звідти. Це ключовий момент. Повинна бути оптимізація для можливості зворотного потоку. На всі ці питання ми повинні отримати відповіді до кінця року", - перерахував він .
За словами європейського комісара, на круглий стіл були запрошені "зацікавлені у прийнятті рішень у 2013 році сторони". Серед них він назвав представників європейських і американських газових компаній, міжнародних фінансових інституцій. "Був запрошений американський посол, російський посол. Американський посол присутній, а російське посольство надіслало своїх експертів", - констатував Оттінгер.
Відповідаючи на уточнююче питання про рішення, які необхідно прийняти в 2013 році, представник Єврокомісії конкретизував, що "буде декілька рішень".
"По-перше, наші банки повинні надати фінансову підтримку, інвестиції, які будуть спрямовані на оновлення існуючої ГТС. Другий момент: необхідно знайти технічні та правові рішення для зворотного потоку. Крім того, ми очікуємо конкретні фінансові пропозиції від європейських газових компаній та європейських газових інституцій, але, в кінцевому підсумку, це українська сторона вирішує, що буде відбуватися з українською ГТС", - підкреслив Оттінгер.