У Каськіва вирішили вивести LNG-термінал в офшор
Плани уряду щодо будівництва терміналу скрапленого газу (СПГ-терміналу) змінилися.
Відтепер Україна розглядає можливість тимчасового фрахтування плавучого (офшорного) терміналу з регазифікації зрідженого природного газу до введення в експлуатацію наземного СПГ-терміналу.
Про це розповів голова координаційної ради державного підприємства "Національний проект LNG-Термінал" Віталій Дем'янюк, пише газета "Комерсант-Україна".
Потужність терміналу може скласти 3-4 млрд кубометрів на рік, а капітальні витрати - близько $300 млн.
Вартість фрахту офшорного терміналу становить близько $60 млн на рік, він може бути запущений вже на початку 2014 року.
Рішення побудувати ЗПГ-термінал потужністю до 10 млрд кубометрів на рік прийняв ще президент Віктор Ющенко в розпал загострення газових відносин з Росією, нагадує видання.
Ця та інші ініціативи України загострили відносини між країнами.
В ході реалізації проекту виникли серйозні проблеми. Торік уряд пообіцяв завершити його до 2014 року, але потім термін був перенесений на 2016 рік.
Планувалося, що термінал буде перевалювати 5 млрд кубометрів газу з країн Перської затоки і Північної Африки і 5 млрд кубометрів газу з Азербайджану.
Як розповів виданню Дем'янюк, представники держпідприємства вже рік шукають інвесторів для проекту.
"Ми провели зустрічі з Chevron, Exxon/Mobil, Total і іншими компаніями, яким запропонували брати участь в проекті", - заявив він, визнавши, втім, що поки від жодної компанії не отримано згоду на участь у проекті.
"Коли ми зверталися до потенційних інвесторів з пропозицією брати участь у проекті, у них викликало здивування те, що Україна будує термінал, маючи під боком джерело газу - Росію", - пояснив Дем'янюк.
Експерти відзначають, що надалі уряд може й зовсім відмовитися від цього проекту.
"Україна занадто захопилася міражами на зразок СПГ-терміналу і сланцевого газу замість того, щоб вирішувати на переговорах проблеми у відносинах з Росією", - говорить керівник Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимир Фесенко.
У ході переговорів країни обговорюють ціну в $230-250 за тисячу кубометрів, у той час як імпорт через СПГ-термінал, виходячи з нинішніх котирувань, дає мінімальну ціну близько $320 за тисячу кубометрів.
"Новий договір із "Газпромом" зробить проект економічно недоцільним, і під нього навряд чи можна буде залучити інвестиції", - говорить старший аналітик ІК Dragon Capital Денис Саква.