Хімпром просів під тиском цін на зерно - ЗМІ
З тимчасовим лагом в три місяці азотні добрива стали повторювати долю цін на зерно - дешевшати.
Падіння вартості можна назвати стрімким за основними експортними продуктами, пишуть "Экономические известия".
Так, минулого тижня карбамід скинув у ціні 40 доларів на тонні, провалившись до мінімальної позначки 440 доларів за тонну з 480, і продовжує дешевшати.
Нагадаємо, вартість зернових на світовому ринку почала знижуватися в серпні. З тих пір хіміки очікували знижувального тренду і на своєму ринку, але він проявився лише зараз.
Після чергового подорожчання в жовтні знизився у вартості аміак у порту Тампа, США. Тут ціни опустилися з 705 до 650 доларів всього за тиждень.
"У порту "Південний" максимальна вартість добрива до 25 грудня може знизитися до позначки 540-550 доларів за тонну", - вважає аналітик хімічного ринку Дмитро Гордійчук.
Зараз максимальна вартість аміаку в цьому порту становить 580 доларів за тонну.
Аміачну селітру, яку хіміки відправляють на експорт, також очікує здешевлення, хоча й не таке суттєве.
"Останній продаж української аміачної селітри відбулася за 318 доларів за тонну, FOB, порт "Південний". Можливе й подальше падіння цін, проте з урахуванням того, що в порівнянні з карбамідом селітра залишається все ще дешевою, ціна до кінця 2011 року скоригується вниз незначно", - вважає Гордійчук.
Минулого тижня добриво продавалось на експорт по 320-325 доларів за тонну.
Таке здешевлення було очікуваним, але умови для істотного падіння склалися зараз.
До цього призвели кілька факторів, які будуть позначатися на ринку й надалі. По-перше, досить низьким залишається попит на добрива в США, ЄС, а також на менш платоспроможних ринках.
"Абсолютна пасивність імпортерів карбаміду в Європі, Північній і Південній Америці залишає нереалізованими більшу частину грудневих обсягів товару в ключових країнах-експортерах. Це в перспективі обіцяє подальше повсюдне зниження цін на азотну групу добрив, а також аміак", - пояснює Гордійчук.
Другий фактор - основні покупці добрив зайняли вичікувальну позицію, чим викликають здешевлення товарів.
"Бразильські імпортери відмовляються платити за карбамід вище 490 доларів за тонну. Усі чекають тендера на придбання карбаміду в Індії. Але місцеві імпортери вичікують найбільш оптимального клімату для здійснення закупівель", - відзначає аналітик.
Третім чинником, який продавлює ціни, зокрема, на карбамід вниз, є китайці. Виявилося, що після введення експортного мита на сечовину в Китаї з 1 листопада в розмірі 110% вони приловчилися інакше поставляти товар на світові ринки, обійшовши таке високе обмеження.
"Постачальники знайшли вихід, упаковуючи товар у мішки по 9,5 кг. Мито при такій фасовці становить всього 7%", - каже Гордійчук.
Таким чином, відвантаження добрива з Китаю досягли вже 150 тис тонн на місяць, що становить половину місячних обсягів експорту карбаміду з України.
Влада Китаю, помітивши винахідливість місцевих хіміків, може підняти мита на експорт товару, але це станеться не раніше наступного року, вважають експерти.
А тому сподіватися на зупинку падіння цін на азотні добрива не варто. Таке становище на споживчому ринку призвело до того, що попит став нижче пропозиції добрив, у тому числі - і в порту "Південний", звідки на експорт йдуть вітчизняні та російські добрива.
В результаті у виробників залишилися вільними обсяги як листопадові, так і грудневі. І як їх збути за доступною ціною - задача не з легких.
Проте нинішня кон'юнктура цін, а також прогнозне зниження цін на добрива поки дозволяють хімікам розраховувати на прибуткову роботу.