Мита на агропродукцію порушують Податковий кодекс - експерти
Розроблений Мінекономрозвитку законопроект, що передбачає продовження дії експортних мит на пшеницю, ячмінь і кукурудзу на рік - до 1 січня 2013 року, порушує основні принципи Податкового кодексу.
Так вважають опитані агентством "Інтерфакс-Україна" юристи.
"Пунктом 4.1.9. статті чотири Податкового кодексу України встановлено принцип стабільності податкового законодавства. Зміни до будь-яких елементів податків і зборів не можуть вноситися пізніше, ніж за шість місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові правила та ставки ", - вважає партнер правової групи" Павленко і Побережнюк "Лариса Побережнюк.
За її словами, встановлення нових експортних мит і продовження дії вже введених мало відбуватися до 1 червня 2011 року.
Побережнюк також зазначила порушення ще одного принципу, закріпленого в Податковому кодексі - нейтральність оподаткування."Цей принцип передбачає, що податки та збори повинні встановлюватися у спосіб, що не впливає на збільшення або зменшення конкурентоспроможності платника податків", - зазначає експерт.
"Введення експортних мит призводить до значного зменшення експорту: українські експортери змушені збільшувати ціни, що призводить до їх неконкурентоспроможності на зовнішніх ринках", - повідомила Побережнюк.
Юрист адвокатського об'єднання "Волков і партнери" Андрій Заблоцький, в свою чергу, висловив думку, що продовження чинних і введення нових експортних мит може бути негативно сприйняте партнерами України з СОТ.
"Умови приєднання України до СОТ не містять прямої заборони використання експортних мит. Однак у звіті робочої групи про приєднання України до СОТ, у четвертому розділі, зазначено, що експортні мита можуть бути перешкодою для міжнародної торгівлі, а тому повинні бути знижені", - підкреслив Заблоцький.
На його думку, введення експортних мит менше викривлює торгівлю, ніж квотування та ліцензування експорту, але загалом мита не сприяють позитивній динаміці розвитку ринку сільгосппродукції.