Росія хоче відтіснити Україну від ядерних технологій?
Російський концерн "Ядерне паливо" повідомив, що є певні труднощі в питанні будівництва заводу з виробництва тепловиділяючих елементів в Україні.
"Найсерйозніші труднощі сторони стали відчувати з початком розробки техніко-економічного обґрунтування, тому що були проблеми з передачею в Україні вихідних технологічних даних", - цитує компанію "Комерсант-Україна".
"Труднощі були обумовлені наявністю розбіжностей у законодавствах двох країн", - уточнили в "Ядерному паливі".
Питання було вирішене за допомогою вибору російського інституту ВАТ "Державний спеціалізований проектний інститут" в якості субпідрядника для розробки техніко-економічного обґрунтування (ТЕО).
Спочатку передбачалося, що всі роботи візьме на себе український інститут ДП "УкрНІПІпромтехнологіі", який ТВЕЛ забезпечить інформацією, необхідною для підготовки ТЕО.
Основний постачальник ядерного палива для українських АЕС - компанія ТВЕЛ - в 2010 році продала ДП "НАЕК "Енергоатом" ядерне паливо на суму 608,1 мільйонів доларів.
Згідно з даними ТВЕЛу, у загальному обсязі експорту компанії частка реалізації ядерного палива в Україну склала 54,9%.
У минулому році концерн "Ядерне паливо" і ТВЕЛ підписали рамкову угоду про створення СП для реалізації проекту будівництва в Україні заводу з виробництва ядерного палива.
Частка України в ньому складе 50% +1 акція, Росії - 50% -1 акція.
Аналогічний завод пропонувала побудувати і американська Westinghouse, проте ТВЕЛ був обраний, оскільки, на відміну від конкурента, у своїй тендерній заявці зобов'язався передати Україну всі необхідні технології.
Виконавчий директор дирекції по зв'язках з громадськістю ТВЕЛу Іван Дибов заявив, що технології з фабрикації ядерного палива будуть передані Україна, не уточнивши, втім, коли саме.
"Просто потрібно провести певні процедури. Новий завод в Україні вироблятиме паливо відповідно до поданої тендерної заявки", - заявив він.
Офіційно в міністерстві не стали коментувати заяву російської компанії.
Але високопоставлене джерело в Міненерго вважає, що в наявності спроба утримати весь масив інформації.
"Спочатку ТВЕЛ заявив, що наш концерн повинен купити в нього необхідні дані, які повинні були передати нам безоплатно, і 4 квітня ми навіть оголосили тендер на покупку всієї необхідної інформації для написання техніко-економічного обґрунтування. Але потім у травні за наполяганням ТВЕЛу ми цей тендер скасували", - розповів співрозмовник газети.
За його словами, в липні представники ТВЕЛу заявили, що всі креслення залишаться у них, і проектувати завод буде російський інститут.
"Вони, по суті, хочуть відтіснити нас від технологій, інакше це не поясниш", - зазначило джерело.