Українська правда

2012 року фінансування української армії буде рекордно низьким

19 травня 2011, 20:35

Уперше в історії незалежної України 2012 року на військо планують виділити менше 1% ВВП.

Про це заявив заступник директора Департаменту озброєння та військової техніки Міністерства оборони Сергій Бруль, передає Радіо "Свобода".

За офіційними даними, цього року держава виділить українському війську близько 13,5 мільярда гривень.

"Не вдалося знайти компромісу між оборонними потребами і ресурсами держави. Можна малювати повітряні замки, визначати пріоритети, але якщо не буде достатнього фінансування та відповідного ставлення держави до майбутнього Збройних Сил, 2015 чи 2017 року нам не буде прикривати ані небо, ані морський простір", - зауважує Бруль.

Нинішнього фінансування вистачає українській армії лише на проживання у казармах.

Майже 90% усіх коштів ідуть на харчування, на комунальні видатки та грошове забезпечення особового складу. А на оновлення озброєнь витрати мізерні.

Як наслідок, більшість авіатехніки простоює в ангарах, а 40% танків і гармат не готові до бою.

У більшості інших держав коштів фінансування війська є кращим і це дозволяє його переозброювати та займатися повноцінною бойовою підготовкою, констатує військовий експерт Валентин Бадрак.

"Є певні перекоси. На бойову підготовку йде не 25%, як це прийнято у світовій практиці, і не 25% бюджету йде на переозброєння Збройних Сил. У такий спосіб армія не може розвиватися гармонійно", - констатує експерт.

Можна економніше витрачати ці малі кошти на армію, зазначає військовий експерт Сергій Згурець.

Зокрема, який сенс призивати понад 26 тисяч юнаків, якщо значна частина з них майже не займається бойовою підготовкою?

Зекономити можна і в інших аспектах військового життя.

"Ідеться про підтримання гарнізонів, містечок, охорону територій, які жодним чином не впливають на бойову підготовку і таке інше. Тобто, навіть, коли ми говоримо про необхідність збільшення оборонних витрат, це, з одного боку, правильно. Але треба дивитися, яким чином ці витрати розподіляються потім під час служби. У кожному компоненті є багато деталей, які дозволяють по-іншому сприймати заяви про пріоритети і про інші речі", - вважає фахівець.

А загалом військові експерти України сходяться на думці, що нинішній бюджет армії не можна використати оптимально.

І варто переглядати пріоритети в державі загалом щодо підтримки Збройних Сил.

Недостатнє фінансування - одна з головних причин того, що в Україні триває масове звільнення офіцерського складу. Це зауважують військові.

2009 року зі Збройних Сил звільнилися понад 2,5 тисячі офіцерів, 2010 року - понад 2 тисячі.

ВПК