Думка експерта: Ризик продовження непопулярних реформ у газовій галузі є високим

Понеділок, 4 квітня 2011, 17:22

Постійний представник МВФ в Україні Макс Альєр повідомив, що МВФ погодився на більш поступове підвищення тарифів на газ для населення і теплокомуненерго в 2011 році, ніж планувалося раніше.

Замість підвищення тарифів на газ на 50% у квітні, уряд домовився з МВФ підвищити тарифи на 20% в квітні і ще на 10% у червні.

Як відомо, метою цих заходів є поліпшення фінансового стану НАК "Нафтогаз України" і підвищення загальної ефективності українського газового ринку в умовах зростання світових цін на нафту і газ.

Крім того, Національна комісія регулювання електроенергетики прийняла рішення про підвищення ціни на газ для промислових і комунальних підприємств на 12% з квітня 2011 року.

На думку начальника відділу аналізу фінансових ринків ING Банку Україна Олександра Печеріцина, плановане підвищення тарифів на газ для населення в 2011 році дозволить поліпшити фінансовий стан "Нафтогазу" в поточному році і скоротити дефіцит бюджету компанії до 0,4% від ВВП, у відповідності з максимальним значенням цього показника, узгодженим з МВФ.

Однак, відзначив експерт, ризик здійснення непопулярних реформ є високим.

"З урахуванням того, що в другій половині 2011 року вартість імпортного газу для України буде рости (з 264 доларів за тисячу кубометрів до 347 доларів за тисячу кубометрів в четвертому кварталі) відповідно до українсько-російських домовленостей, ми вважаємо, що заплановані підвищення цін на газ в першій половині 2011 року будуть не останніми в поточному році", - зазначив він.

Експерт нагадав, що "Нафтогаз" має намір вийти на прибуткову діяльність вже в 2011 році, переважно завдяки підвищенню тарифів на газ.

Фінансовий план компанії на 2011 рік передбачає, що чистий прибуток "Нафтогазу" складе 400 млн. доларів (порівняно із чистим збитком 2,7 млрд. доларів за попередніми підсумками 2010 року), а виручка від реалізації складе 17,4 млрд. доларів (у тому числі 2,8 млрд. доларів від послуг з транзиту газу).

Витрати компанії, згідно з фінансовим планом, складуть 20 млн. доларів (в тому числі 9,6 млрд. доларів на закупівлю імпортного газу), при цьому дефіцит грошових коштів компанії становитиме 1,1 млрд. доларів і буде профінансований за рахунок випуску ОВДП.

"Ми зберігаємо нашу думку щодо того, що ризик здійснення непопулярних реформ на газовому ринку в Україні є високим, при цьому невизначеність щодо цін на імпорт газу також може вплинути на виконання поставлених цілей після 2011 року", - відзначив Печеріцин.

"Незважаючи на те, що підвищення тарифів на газ для кінцевих споживачів матиме сприятливий вплив на фінансовий стан компанії, ризик здійснення непопулярних реформ у газовій галузі є високим і може призвести до того, що їхній позитивний вплив буде уповільненим", - підсумував експерт.