Путін врятував акціонера "Київстару" від збитків
Норвезький телекомунікаційний концерн Telenor уникнув втрати інвестицій в Росії на 1,7 млрд. долара завдяки особистій підтримці з боку Володимира Путіна.
Таку думку стверджує американський посол в Норвегії Бенсон Уїтні, депешу якого публікують Wikileaks і газета Aftenposten, інформує Газета.Ru.
Мільярдними збитками норвезьким інвесторам погрожував корпоративний конфлікт з "Альфа-груп" з питання про перспективи розвитку оператора стільникового зв'язку "Вимпелком".
Корпоративна суперечка між Тelenor і Altimo, інвестфондом, який управляє телекомунікаційними активами "Альфи", тривала п'ять років.
Акціонери "Вимпелкому" не могли узгодити умови роботи стільникового оператора в Україну.
Тelenor, що володів часткою в капіталі українського оператора стільникового зв'язку "Київстар", виступав проти активізації "Вимпелкому" в Україні, побоюючись прямої конкуренції між компаніями.
Російські акціонери наполягали на посиленні позицій "Вимпелкому" на українському ринку і наполягли на покупці компанії "Українські радіосистеми".
Опоненти подали десятки взаємних позовів до судів США, Україна та Росії.
На одному з останніх етапів судового спору в нього втрутилася фірма Farimex, що володіла 0,002% акцій "Вимпелкому".
Міноритарний акціонер зажадав через омський суд компенсацію за втрачену вигоду: через конфлікт Telenor і "Альфа-груп" оператор занадто пізно вийшов на український ринок стільникового зв'язку, говорилося в позові.
За рішенням суду, винесеним на початку 2009 року, Telenor зобов'язали виплатити компенсацію в 1,7 млрд. за позовом міноритарія.
Telenor стверджувала, що офшорна компанія пов'язана контролем з "Альфа-груп", але в структурах "Альфи" це категорично заперечували.
У забезпечення рішення суду було заарештовано 15,337 млн. акцій "Вимпелкому", і в червні 2009 року Федеральна служба судових приставів повідомила, що підготовлені всі документи для продажу пакета - понад 26% паперів.
Це могло завдати Telenor реальний збиток, констатує американський дипломат.
У дипломатичній депеші, датованій 18 червня 2009 року, зазначено, що акціонерний конфлікт вийшов на урядовий рівень і "піднімався всіма норвезькими міністрами на зустрічах з російськими колегами".
В результаті "прем'єр-міністр Йенс Столтенберг отримав обіцянку від прем'єра Путіна, що акції Telenor не будуть продані, поки не будуть вичерпані всі можливості для апеляцій", - укладає Уітні. Обіцянка була виконана.
5 жовтня Altimo домовилася з Telenor про об'єднання активів - російського "Вимпелкому" і українського "Київстару".
Нова компанія Vimpelсom отримала лістинг на Нью-Йоркській фондовій біржі, реєстрацію на Бермудських островах і штаб-квартиру в Амстердамі.
Міноритарій Farimex відкликав позов до "Вимпел кому".
За словами Уїтні, "свою роль у вирішенні цього конфлікту зіграла норвезька політика позитивізму щодо Росії".
Представники Telenor і Altimo не комментірeют публікацію Wikileaks.