Українські міста живуть у борг
Понад 90% українських міст живуть у борг.
Такі дані наводить Асоціація міст України, повідомляє "Радіо свобода".
Там вважають, що основна проблема - у плануванні державного бюджету: мовляв, економіка регіонів ще у стані кризи, але очікування держави від українських міст залишається на докризовому рівні.
У Партії регіонів обіцяють, що 2011 року ситуація з розподілом місцевих бюджетів покращиться.
Міський голова Дніпропетровська Іван Куліченко, який також є президентом Асоціації українських міст, розповів, що до економічної кризи Дніпропетровщина формувала до 20% доходної частини держбюджету.
Таким чином, регіон був одним із найбільших донорів для національного бюджету.
Нині, за словами Куліченка, Дніпропетровськ живе за рахунок позик.
"Ми цілий рік живемо на позиках, коротко- чи середньотермінових. Я змушений був звертатися до Міністерства фінансів, щоб місту продовжили дозвіл на користування коштами Держказначейства", - зазначає він.
Куліченко висловив упевненість, що така проблема знайома не лише Дніпропетровську, але й понад 90% українських міст, адже держава не модернізує методику прогнозування бюджетних видатків.
"У Мінфіні є порядок встановлення прогнозу на наступний рік, тож вони не беруть реалії цього життя, а прогнозують на основі трьох попередніх років. Так-от, Дніпропетровськ до 2010 року створював до 50 тисяч робочих місць, наші зростання в надходженнях сягали 30%. Під час кризи ця ситуація змінилася, але прогнози вже були завищені. Що тепер? Живемо, як кажуть, від авансу до зарплати, та ще й на кошти Держказначейства", - каже Куліченко.
У парламентському комітеті з питань бюджету не заперечують, що ситуація з бюджетними видатками у регіонах напружена.
Перший заступник голови комітету, депутат від Партії регіонів Владислав Лук'янов вважає, що проблема - в економічній кризі.
"Цього року загальний дефіцит залишається на рівні 5%. Розширення податкової бази сприятиме збільшенню надходжень, однак на сьогодні коштів не вистачає. Тож із бюджету видається тільки на необхідне", - наголошує парламентар.
Лук'янов запевнив, що наступного року ситуація з місцевими бюджетами покращиться.
"Ми прогнозуємо менший бюджетний дефіцит, сподіваємося, нам вдасться вкластися у 3,5-4 відсотки. Це, безумовно, поліпшить макроекономічні показники, відповідно, значно кращою буде економічна ситуація", - каже він.
Натомість експерт з бюджетних питань Юрій Ганущак зазначає, що місцеві бюджети з кризою справляються значно успішніше від центральної влади.
За його словами, позики, які більшість українських міст бере у Держказначейства, вони до кінця року повертають.
Із місцевих бюджетів в Україні забезпечуються видатки, наприклад, на житлове господарство, фінансується сфера соціального захисту.