Фірташ банкрутить свої компанії, щоб отримати київську землю
Співвласник RosUkrEnergo Дмитро Фірташ спішно банкрутить низку своїх підприємств.
Як пише газета "Дело", таким чином він намагається зберегти під своїм контролем цінні земельні ділянки в Києві.
За даними видання, протягом 2010 року щонайменше чотири близькі до бізнесмена підприємства: "Баски плюс 2004", "Торговий дім "Фенікс", "Вектор СК" і "Акватика ХХІ" увійшли в процедуру банкрутства.
У 2006-2007 роках всі ці компанії отримали в оренду від Київради дорогі земельні ділянки в столиці, а пізніше були змушені в судах відбиватися від прокуратури Києва, яка назвала ці рішення незаконними і намагалася скасувати їх.
Розгляди на рівні різних інстанцій між прокуратурою, Київрадою і комерційними структурами тривали протягом 2009-2010 років.
Згідно із судовими рішеннями, винесеними у червні-липні цього року, земля залишається в руках структур Фірташа.
Газета відзначає, що, згідно зі ст. 80 Господарсько-процесуального кодексу, ліквідація однієї зі сторін господарського спору вже є підставою для припинення судового провадження (за позовом прокуратури про скасування земельних рішень).
Таким чином, земельні ділянки можуть залишитися у власності Фірташа.
Одні з найбільш цінних ділянок отримали компанії "Вектор СК" і "Акватика ХХІ" - в 2007 році Київрада передала їм в оренду два великих наділи на Дніпровській набережній столиці.
Крім того, обидві компанії зареєстровані за однією адресою: Київ, вул. Червоноармійська / Басейна, 1-3/2 А. За цією ж адресою розташовується відома компанія "УкрГаз-Енерго" - імпортер природного газу в Україні, співвласником якої є Фірташ.
З фірмою "Вектор СК" Київрада уклала договір про десятилітню оренду території площею 16 га по вул. Прирічна в Оболонському районі Києва (біля затоки Собаче Гирло).
Компанія зобов'язалася побудувати тут культурно-оздоровчий центр, туристичне містечко та спортивні установи. "Акватика ХХІ" отримала ще 9 га землі по сусідству, також на березі затоки Собаче Гирло.
На цій території фірма повинна була звести спортивний комплекс, тенісні корти, футбольні та баскетбольні майданчики, зони відпочинку, однак пізніше в справу втрутилася Генпрокуратура, яка наполягала, що передача земельних ділянок була здійснена з грубим порушенням Земельного кодексу.
Остаточне рішення низкою судових інстанцій прийнято не було, а вже 30 серпня 2010 року суд ліквідував компанію "Вектор СК".
Це рішення було ухвалене за позовом пов'язаної з бізнесом Фірташа фірми "Явір-плюс", якій "Вектор СК" заборгувала близько 1 млн. гривень. Таким чином, судове провадження, розпочате за позовом прокуратури, має бути закрите.
Тобто якщо компанія "Вектор СК" встигла почати якесь будівництво на території орендованої земельної ділянки, зареєструвала цей об'єкт у БТІ, а потім продала третій особі, то в останньої з'являються законні підстави на оренду спірної ділянки.
Згідно зі ще одним судовим рішенням, до кінця року припинить своє існування сусід "Вектор СК" - компанія "Акватика ХХІ". За борги на суму в 6 млн. гривень проти неї подала до суду відома фірма "Баски плюс 2004" (також підконтрольна Фірташу).
Ця компанія прославилася у зв'язку зі скандальним рішенням Київради, яка у 2007 році виділила їй безпрецедентну за розмірами земельну ділянку площею 113 га в Оболонському районі столиці.
Щоправда, 2009 року Родовід Банк забрав цей актив на свій баланс, оскільки ділянка була надана фінансовій установі компанією "Баски плюс 2004" в якості застави по кредиту.
Компанія "Баски плюс 2004" також знаходиться зараз у процедурі банкрутства. На неї подало позов ще одне підприємство Дмитра Фірташа - "Рівнеазот".
Приводом для цього став борг компанії "Баски плюс 2004" перед хімічним підприємством у розмірі понад 800 тис. гривень. Варто відзначити, що проти ВАТ "Рівнеазот" 14 вересня 2010-го також було подано звернення до суду про банкрутство.
У процесі банкрутства перебуває ще одна близька до Фірташа компанія, яка володіє цінною земельною ділянкою у столиці і до якої є питання у прокуратури.
Так, починаючи з 2009 року київська прокуратура через суди намагається скасувати рішення міськради про надання "Торговому дому "Фенікс" в оренду 3 га землі по вул. Кільцева дорога, 1, у Голосіївському районі Києва.
Компанія збиралася тут побудувати автовокзал, торгово-розважальний, виставково-готельно-офісний комплекс з паркінгами та житловими будинками.
Однак у правоохоронному органі наполягали на незаконності виділення цієї ділянки, проте діяльність "Торгового дому "Фенікс" також була припинена рішенням суду у квітні цього року за позовом кредитора - фірми"Київ-одяг".
Тим самим судове провадження за позовом прокуратури зупинено.
Щоб зберегти ділянку під своїм контролем, власникам "Торгового дому "Фенікс" було достатньо щось побудувати на орендованій площі, зареєструвати в БТІ і продати спорідненій структурі.