Україна буде плентатися "у хвості" Європи за рівнем добробуту
Відповідно до звіту Global Wealth 2010 швейцарського банку Credit Suisse, Україна за рівнем добробуту громадян посіла передостаннє місце серед 40 європейських держав.
Згідно з даними звіту, середній розмір статку громадянина України становить 2,7 тис. доларів, що лише на 200 доларів більше, ніж у найбіднішій державі Європи - Молдові.
За словами старшого аналітика Міжнародного центру перспективних досліджень Максима Бороди, дані Credit Suisse не є несподіванкою, оскільки збігаються із даними досліджень інших інституцій, в тому числі, українських.
"Якщо вони брали країни Європи, то, дійсно, саме таким і є положення України у рейтингу. Тільки у Молдови ситуація гірша, всі інші країни мають вищий рівень доходу на душу населення", - зазначив він у коментарі "Економічній правді".
"Звичайно, можна говорити про тіньову економіку - наскільки вона адекватно оцінена і врахована у ВВП. Також невідомо, чи вони брали ВВП за паритетом купівельної спроможності, чи в абсолютних цифрах, що також може впливати на відносні результати країн. Але, в принципі, ситуація так і виглядає. Ми проводили подібні рейтинги, оцінювали якість життя в Україні, і саме добробут є однією зі складових якості життя, і там результати України також були дуже незадовільні", - пояснив експерт.
За словами Бороди, подібний підхід до дослідження використовувався раніше, але порівнювалися між собою країни не лише Європи.
"І, безумовно, Україна не була передостанньою, але її результати були невтішними. І в Європі вона була однією з останніх", - зазначив експерт.
"Якщо за рівнем добробуту результати України - кращі за результати Молдови, то, якщо брати якість життя загалом, -там Молдова, здається, навіть випереджала, бо там була краща ситуація з охороною здоров'я, довкіллям тощо", - додав він.
На думку експерта, у майбутньому показник добробуту громадян зростатиме в абсолютному вираженні, проте це навряд чи призведе до зміни її позиції в рейтингу.
"Шанси рости, безумовно, є. Просто, цей рейтинг відносний. Безумовно, зараз в Україні відновилося незначне економічне зростання і, будемо сподіватися, надалі воно посилюватиметься. Але і більшість європейських країн також відновили зростання. І у них також доходи населення продовжують збільшуватися. А ті країни, де ситуація нині важка, - не є конкурентами України", - зазначив експерт.
За його словами, Україна за доходами на душу населення ще довго не доросте до рівня Греції чи Ісландії, яка б погана не була там ситуація нині.
"Тому, в принципі, я б не очікував, що найближчим часом Україна змінить своє відносне положення у цьому рейтингу", - підсумував Борода.