"Нафтогаз" скоротив імпорт до історичного мінімуму
Операції НАК "Нафтогаз України" з імпорту і реалізації імпортного природного газу українським споживачам продовжують завдавати держкомпанії значних збитків.
Про це йдеться в переданій УНІАН аналітичній записці "Про фінансові результати НАК "Нафтогаз України" щодо операцій з реалізації природного газу споживачам України в червні 2009 року і планах закачування природного газу на липень-жовтень 2009 року", підготовленого експертами Центру енергетичних досліджень.
У документі наголошується, що в червні 2009 року НАК "Нафтогаз України" імпортувала за контрактом з ВАТ "Газпром" 996,9 млн. кубометрів природного газу на суму 270,11 млн. дол.
"Не дивлячись на скорочення об`єму імпорту до історичного мінімуму, а також повне припинення закачування імпортного газу в підземні сховища, зібраних НАК "Нафтогаз України" з внутрішнього ринку коштів недостатньо для оплати імпорту газу в червні", - сказано в документі.
Експерти центру відзначають, що для покриття збитків від операцій з імпорту природного газу в червні "Нафтогаз України", очевидно, залучить кредит державного ВАТ "Укрексімбанк" на суму до 700 млн. грн. Підставою для таких припущень є збільшення Кабміном статутного фонду "Укрексімбанку" із 5,1 до 5,8 млрд. грн.
За розрахунками експертів, у разі отримання кредиту "Укрексімбанку" об`єм державних (емісійних) коштів, залучених НАК "Нафтогаз України" через держбанки за останні 7 місяців, збільшиться до 4,3-4,4 млрд. дол.
При цьому в документі сказано, що для покриття дефіциту грошових коштів, всупереч чинному законодавству, "Нафтогаз України" почав постачання газу українського видобутку не лише населенню, але й іншим категоріям споживачів. Це спричинить необхідність заміщення дешевого українського газу дорожчим імпортним при поставках населенню в зимові місяці, що ще більше посилить тиск на фінансовий баланс монополії.
Підприємства НАК "Нафтогаз України" в червні видобули 1,53 млрд. куб. м природного газу. З цього об`єму населенню поставлено 380 млн. куб. м, закачано в підземні сховища - 700 млн. кубометрів. Понад 450 млн. куб. м газу українського видобутку направлено на технологічні потреби газотранспортної системи (303 млн. куб. м) і підприємствам теплокомуненерго (136 млн. куб. м).
Порушуючи законодавство "Нафтогаз України", тарифікував ці поставки як здійснені з ресурсів імпортного газу.
Разом з тим експерти вважають, що, зазнаючи гострий брак грошових коштів, "Нафтогаз України" свідомо поступається значним сегментом ринку промислових споживачів стороннім організаціям.
У червні ц.р. приватні газовидобувні організації видобули і поставили промисловим споживачам понад 150 млн. куб. м газу. Близько 100 млн. куб. м були поставлені на ринок промислових споживачів з ресурсів ВАТ "Укрнафта" (по заміщенню).
Також в червні продовжилося безкоштовне споживання газу підприємствами групи ІСД.
Імпорт природного газу російського походження з ресурсів компанії Metcoal S.A. і його реалізація на внутрішньому ринку України в червні склала 12,14 млн. куб. м.
Таким чином, наголошується в документі, із сумарно реалізованих промисловим споживачам в червні 1,149 млрд. куб. м природного газу "Нафтогаз України" безпосередньо реалізував тільки 887 млн. куб. м. Понад 22% ринку промислового газу України були забезпечені газом з ресурсів сторонніх газопостачальних організацій.
Експерти відзначають, що ситуація із створенням запасів газу на майбутню зиму залишається критичною. Реальні запаси газу в сховищах є найнижчими за 10-річний період існування НАК "Нафтогаз України".
З початку квітня 2009 року в ПСГ України закачано всього 3,6 млрд. куб. м газу. Станом на 1 липня в підземних сховищах України, за даними НАК "Нафтогаз України", знаходилося 18,83 млрд. куб. м природного газу, в т.ч. 4,8 млрд. куб. м - неоформлений буферний газ.
Таким чином, запаси активного газу в сховищах фактично становлять 14,03 млрд. куб. м. Це найнижчий об`єм запасів на цю дату за весь період існування НАК "Нафтогаз України" (з 1 січня 1999 року).
НАК "Нафтогаз України" вперше вдався до практики обліку буферного газу в загальному балансі газу в сховищах. "Не викликає сумнівів, що подібна маніпуляція зроблена з метою введення в оману російських і європейських партнерів компанії щодо реального стану справ з підготовкою до зимового періоду", - вважають експерти центру.
Значне занепокоєння викликає також юридичний статус буферного газу, на який, можливо, може бути накладено стягнення внаслідок ряду судових процесів між НАК "Нафтогаз України" і колишніми замовниками його послуг із зберігання газу.
Експерти Центру енергетичних досліджень вважають, що спроби НАК "Нафтогаз України" залучити іноземні позики під закачування газу в підземні сховища дискредитують не тільки компанію, але й державу Україна в цілому.
Відповідно до плану НАК "Нафтогаз України" із закачування газу до кінця 2009 року, за період (липень-жовтень), що залишився до початку опалювального сезону, планується закачати в сховища 7,6 млрд. куб. м. Із цього об`єму не менше 1,5 млрд. куб. м - газ українського видобутку. Таким чином, потреба НАК "Нафтогаз України" в імпортному газі для закачування в сховища становить не більш 6,1 млрд. кубометрів. Вартість цього ресурсу в цінах третього кварталу (198 дол. за тис. куб. м) - 1,2 млрд. дол.
"Спроби НАК "Нафтогаз України" і уряду України під приводом закачування газу залучити іноземні позики на суму від 2 до 5 млрд. дол. ведуть до дискредитації компанії і України в цілому. Очевидно, що надлишкові кошти, які уряд передбачає отримати через НАК "Нафтогаз України", будуть використані для покриття поточного дефіциту державного бюджету України.
В той же час загальноприйнятою практикою є фінансування дефіциту бюджету через випуск державних облігацій або прямі кредити міжнародних фінансових організацій", - зазначено в аналітичній записці.
Також в документі сказано, що залучення коштів до держбюджету через НАК "Нафтогаз України" призведе до різко негативних наслідків для компанії - буде порушений баланс між її українськими і іноземними кредиторами.
Заборгованість НАК "Нафтогаз України" перед українськими держбанками сьогодні становить близько 4,4 млрд. дол., перед іноземними банками - 2,05 млрд. дол. У разі залучення НАК "Нафтогаз України" іноземного кредиту на суму понад 2,4 млрд. дол. пул іноземних кредиторів отримає можливість очолити комітет кредиторів НАК у разі її очікуваного банкрутства.