Мінфінові не хочуть давати в борг
Критична нестача коштів змушує уряд позичати гроші на внутрішньому ринку під захмарні відсотки.
На первинному аукціоні з розміщення ОВДП, який відбувся 20 липня, Міністерство фінансів значно підвищило прибутковість держпаперів, пише газета "Дело".
Максимальна прибутковість ОВДП з терміном обігу 33 місяці склала 29%, а для 12-місячних облігацій - 27,5% річних.
Вперше уряд підняв ставки вище 25% на позачерговому аукціоні 15 липня - тоді річні ОВДП пропонувалися зі ставкою 27,5%, однак у цьому розміщенні взяв участь лише один інвестор, і більшість аналітиків вважають, що цей аукціон носив штучний характер.
У той же час до середини липня Мінфін пропонував держоблігації з прибутковістю, що не перевищує 22,5%.
Фінансисти стверджують, що 29% - це максимальна прибутковість, під яку уряд позичає гроші, за останні 10-11 років.
Втім, інвестори і банкіри не дуже сильно перейнялися проблемами державного бюджету і не поспішають позичати гроші уряду на тривалий строк навіть під 29% річних.
На аукціоні 20 липня було розміщено ОВДП з терміном обігу 33 місяці всього на 24,5 млн. гривень, а 12-місячних паперів - на 15,8 млн. гривень.
Більшою популярністю користувалися "короткі" ОВДП. Папери з погашенням у жовтні 2009 року і максимальною прибутковістю 21% були продані на суму 359,2 млн. гривень.
Як повідомлялося, Держбюджетом на 2009 рік передбачено розміщення ОВДП на суму 26 млрд. гривень, без урахування 44 млрд. гривень на докапіталізацію банків.
Наразі Мінфіну вдалося розмістити ОВДП на суму 10,2 млрд. гривень - 39% від запланованого обсягу. Основним покупцем цих паперів у першій половині року виступили держбанки (в основному Ощадбанк).
Для того, щоб зацікавити недержавні банки, в середині травня Мінфін підвищив прибутковість ОВДП на 5-7% - до 20-22,5%.