Стельмах побачив ознаки стабілізації у фінансовій системі

Субота, 27 червня 2009, 12:21

В останні тижні у фінансовій системі України намітилися очевидні ознаки стабілізації, вважає голова Національного банку Володимир Стельмах. 

Про це він заявив в інтерв'ю тижневику "Дзеркало тижня".

За словами Стельмаха, курсова стабілізація відбулася як завдяки тому, що населення психологічно заспокоїлося, так і завдяки поступовому вирівнюванню торгового балансу. 

"Національний банк уже навіть купував валюту на міжбанківському ринку, поповнюючи резерви. Це, серед іншого, сприяло зміцненню як ринкового, так і офіційного курсу гривні до долара минулого місяця більш як на 9 копійок, або на 1,2%", - констатував голова НБУ.

Стабілізувати ситуацію на ринку, зокрема, допомогли валютні аукціони з купівлі валюти на безготівковому ринку під погашення кредитів для населення, малого і середнього бізнесу, повідомив Стельмах.

Зокрема, з початку травня пропозиція валюти на готівковому ринку зросла майже у півтора рази, перевершивши попит на 150 млн. доларів, нагадав він.

За його словами, стабілізація курсу позитивно вплинула на відновлення довіри вкладників до банківської системи, і в банки почали потроху повертатися депозити. 

"Якщо в першому кварталі цього року щомісячні показники приросту вкладів населення мали від'ємне значення, то у квітні й травні вони були вже додатними - 0,6 і 0,7%, відповідно. Тож ми маємо нехай і невеличку, але стійку тенденцію до збільшення темпів зростання вкладів населення в банківську систему. Причому вклади зростають як у національній, так і в іноземній валюті", - відзначив Стельмах.

За його словами, стабілізації фінансової системи сприяли також постійна підтримка ліквідності банків, додаткові заходи зі стабілізації їхньої діяльності та адекватна процентна політика. 

"Зокрема, з метою закріплення позитивних змін на фінансовому ринку і стимулювання економічного розвитку НБУ понизив з 15 червня облікову ставку з 12 до 11%", - нагадав Стельмах.

Крім того, позитивним чинником стало і відновлення співпраці з Міжнародним валютним фондом, надходження траншів від якого у значній мірі компенсує відплив валюти за фінансовим рахунком, відзначив він.

"А головне, національна економіка також отримала можливість "підбадьоритися" із тим, щоб підняти конкурентоспроможність, у тому числі за рахунок збільшення обсягу та підвищення якості продукції", - наголосив голова НБУ.

Стельмах додав, що вимушена девальвація гривні також дала позитивні результати для фінансової системи.

"Вимушена девальвація, хоч би як болісно вона сприймалася в суспільстві, та й у самому Національному банку, почала давати позитивні результати", - констатував він.

За його словами, перехід до гнучкого курсоутворення сприяв досить швидкій нівеляції дефіцитів зовнішньої торгівлі.

Водночас Стельмах наголосив, що знецінення гривні ускладнило обслуговування банківських кредитів, узятих в іноземній валюті. 

"Проте за нинішніх екстремальних умов на це питання в будь-якому разі не було б простих відповідей. Його ж граничне загострення дало змогу перейти до кардинального розв'язання проблем, початок яким було покладено ще в березні 2003 року", - пояснив він.

При цьому голова НБУ відзначив, що частковій нівеляції розривів між валютними та банківськими кредитами й депозитами має слугувати програма рекапіталізації банківської системи. 

"Проте лише частково. Оскільки відповідальність за ці валютні дисбаланси мають нести й самі банки, які роками обстоювали своє право на безумовне розширення валютного кредитування",- підкреслив він.