Вітчизняні автовиробники вимагають квот
Автовиробники і дилери ініціюють введення Міністерством економіки квот на імпорт автомобілів.
"Це дозволить вижити українським автомобільним заводам, що через зниження попиту змушені знижувати виробництво і скорочувати робітників, при цьому не образить імпортерів", - заявив учора на круглому столі, присвяченому перспективам українського авторинку в умовах економічної кризи, власник корпорації АІС Дмитро Святаш.
"Це набагато краще, ніж тарифне регулювання. Мито ринок взагалі зупинить",- підтримала ініціативу Олена Дуніна, гендиректор "Авто Інтернешнл" (імпортер Mazda і Suzuki).
16 травня із вступом України до СОТ мита на ввіз автомобілів у країну були знижені з 25% до 10%. Але вже в червні парламент проголосував за повернення колишнього мита, але президент на цей закон наклав вето. Можливість уведення мит передбачав і проект "антикризових" заходів Кабміну, - пише видання "Комерсант-Україна".
Встановлювати і змінювати розмір квоти на імпорт автомобілів уповноважена міжвідомча комісія з міжнародної торгівлі при Мінекономіки.
"Щоб увести квоту, у цю комісію повинні звернутися компанії, що виробляють не менш 30% продукції в галузі,- пояснює Дмитро Святаш.- Якщо комісія вирішить, що внаслідок імпорту відбулося зниження внутрішнього виробництва, можуть бути введені квоти для повернення балансу на колишній рівень".
Гендиректор Всеукраїнської асоціації автоимпортеров і дилерів (ВААІД) Олег Назаренко каже, що комісія при Мінекономіки уже вводила квоти 2002 року - на імпорт ВАЗів.
"Тоді ще на етапі розслідування на 270 днів були введені спецмита, а потім - квоти",- говорить він.
Зараз в умовах СОТ для введення квот необхідно за три місяці провести консультації з країнами-членами організації.
"За правилами СОТ ніяких кількісних обмежень бути не може,- говорить аналітик ІК Dragon Capital Віталій Ваврищук.- Є два винятки: якщо різкий ріст імпорту привів до негативних тенденцій у внутрішньому виробництві або якщо різко виросло негативне сальдо торговельного балансу".
Оскільки різкого росту імпорту автомобілів останнім часом не спостерігалося, швидше за все, компанії будуть посилатися саме на останню обставину.