НБУ глушить споживчі кредити
Національний банк України (НБУ) може піти на жорсткість вимог з формування банками резервів під споживчі кредити в контексті боротьби за поліпшення ситуації із зовнішньоторговельним балансом.
Про це повідомив голова Ради НБУ Петро Порошенко.
"Безумовно, Нацбанк буде на це реагувати, оскільки надійність повернення таких кредитів є меншою. І Нацбанк буде вимагати підвищеного рівня резервування під такі кредити", - сказав він журналістам у вівторок.
За словами голови Ради НБУ, значний дефіцит зовнішньої торгівлі все ще зберігається, а скорочення імпорту, що спостерігається, відбувається за рахунок зменшення постачань у країну сировини й устаткування, повідомляє агентство "Інтерфакс Україна".
"Ми не бачимо ніякого скорочення споживчого імпорту", - підкреслив Порошенко.
За його словами, збереження високого рівня імпортних споживчих товарів, у тому числі, за рахунок кредитування, негативно позначається на курсі гривні.
"Розігріваються панічні настрої - купуй зараз тому, що потім воно буде дорожче. Це просто знищує вітчизняне виробництво. Курс не може на це не відреагувати", - сказав голова Ради НБУ.
На його думку, пріоритет у кредитній політиці банків повинен віддаватися промисловим підприємствам, тоді як кредитування на придбання споживчих імпортних товарів повинне проводитися за залишковим принципом.
У зв'язку з цим Порошенко відзначив, що українські компанії не мають можливості залучати кредити на зовнішньому ринку і відчувають недостачу ресурсів на внутрішньому ринку. Збереження цієї проблеми призведе до скорочення надходжень до держбюджету і зростання безробіття.
Голова Ради НБУ також відзначив, що Нацбанк повинен підтримувати рефінансуванням саме банки, що кредитують українських виробників.
У той же час, за його словами, влада повинна продовжити роботу над відновленням довіри між клієнтами банків і банківською системою.
"Нацбанк із комбанками виробить чіткий прозорий механізм довгострокового кредитування реальної економіки: промислових і інфраструктурних проектів", - сказав Порошенко.
При цьому він підкреслив, що при вирішенні питання рефінансування банків неприйнятним є лобіювання інтересів конкретних банків і підприємств.