Європа висунула жорсткі вимоги при створенні зони вільної торгівлі з Україною
Міністерство економіки оприлюднило низку умов європейської асоціації Businesseurope, які Єврокомісія повинна буде врахувати при створенні зони вільної торгівлі "Україна-ЄС".
Як пише "Комерсант-Україна", європейський бізнес вимагає від України зниження експортних мит до рівня ЄС, проведення приватизації стратегічних держкомпаній і забезпечення пільгового доступу до держзакупівель.
Експерти вважають частину вимог неприйнятними і очікують затяжних переговорів із Єврокомісією.
"Рекомендації Businesseurope, по суті, є неофіційною позицією Єврокомісії на переговорах із Україною", - сказало джерело в міністерстві. У цьому документі Businesseurope, підтримуючи створення ЗВТ із Україною, повідомляє Єврокомісію, за виконання яких вимог договір буде комфортним для бізнесу Європи.
Європейські компанії готові піти на створення зони вільної торгівлі з "повним покриттям" для товарів і з частковими обмеженнями - для послуг. Але натомість Україна має знизити всі мита до рівня ЄС.
"Середня українська митна ставка в чотири рази перевищує відповідну митну ставку ЄС", - ідеться в документі. Дані з розмірів ставок в Україні наводяться за станом на 2002 рік (для ЄС - 2005 рік).
Додатково Businesseurope вимагає скасувати обмеження на торгівлю сировиною, схеми ліцензування імпорту, які мають обмежувальний характер, і "ДСТ-сертифікати".
Підприємці вимагають від ЄК і включення в угоду "жорстких правил захисту інвестицій, подолання тарифних і нетарифних бар'єрів" для сільськогосподарського експорту з ЄС, посилення захисту прав інтелектуальної власності і введення Україною ліберальніших правил держзакупівель, аніж вони можуть бути в договорі про ЗВТ між Україною і США.
"Європейські компанії стверджують: створюється враження, що існують непристойно тісні зв'язки між операторами і постачальниками, що ускладнює прихід на ринок (держзакупівель) іноземних постачальників", - ідеться в звіті Businesseurope.
У сфері прозорості економіки Businesseurope рекомендує Україні приєднатися до конвенції ОЕСР щодо хабарництва, імплементувати рекомендації Ради Європи щодо модернізації правової системи, посилити контроль за підробленими товарами і знизити період реєстрації торговельних марок (зараз - 2 роки).
У Європі також висувають вимоги зі створення спеціального механізму для вирішення торговельних суперечок і обов'язкового проведення приватизації держмайна.
"Україна повинна взяти на себе зобов'язання з проведення масштабної інвестиційної політики, включаючи приватизацію державних компаній (у сфері телекомунікацій, транспорту й енергетики), а також визначення прав міноритарних акціонерів", - зазначається в рекомендаціях. За зразок механізму вирішення торговельних суперечок пропонується взяти чинну між ЄС і Чилі угоду про створення ЗВТ (15 суддів: по 5 представляють ЄС і Україну, 5 - треті країни).
Джерело видання в Мінекономіки заявляє, що міністерство не коментуватиме вимог Businesseurope. Воно приступило до опитування українських бізнесів-асоціацій, щоб створити аналогічний документ.
На сайті міністерства оприлюднений список із 39 питань щодо оцінки впливу торговельних бар'єрів при експорті продукції з України в ЄС, готовності українського бізнесу до зниження імпортних мит і визначення найбільш значимих проблем, із якими стикаються українські компанії при виході на ринки ЄС.
Головною вимогою до ЄС із боку України може стати спрощення процедури сертифікації українських товарів, заявляють експерти.