Економіка Європи "падає" услід за США
Обмежена гнучкість ринку праці одночасно з небажанням керівництва Європейського центрального банку (ЄЦБ) знижувати рівень базової процентної ставки може призвести до тривалого спаду.
Слабке споживання в Німеччині і скорочення запасів товарів на складах французьких компаній уже призвели до уповільнення темпів економічного росту єврозони до 0,4% у четвертому кварталі з 0,8% у третьому.
Багато експертів прогнозують, що спад ділової активності в регіоні продовжиться в поточному році, з огляду на скорочення обсягів експорту, зумовлене ослабленням світової економіки, рекордну інфляцію, що негативно позначається на рівні споживання, а також жорсткість стандартів кредитування, викликану проблемами в кредитній сфері.
"Усі важливі випереджальні економічні індикатори вказують на те, що попереду нас чекають ще негативніші новини", - відзначає економіст BNP Paribas Кен Уоттрет.
Експерти прогнозують, що темпи економічного росту єврозони в 2008 році сповільняться до 1,5% із 2,7% у 2007 році.
Хоча повна рецесія залишається малоймовірною, ослаблення економіки єврозони може бути тривалішим, аніж у США, з огляду на меншу конкурентноздатність європейського ринку праці і сфери роздрібних продажів, а також нестачу координованого плану стимулювання економіки і підхід ЄЦБ до регулювання рівня процентних ставок.
Федеральна резервна система США знижувала ключову ставку вже п'ять разів із вересня минулого року, довівши її рівень до 3% з 5,25% річних і, як очікується, продовжить зменшувати її.
ЄЦБ утримує ставку 4% річних із червня минулого року. Інфляція в регіоні досягла в січні рекордних 3,2%, що набагато перевищує цільовий рівень Центробанку в 2%.
"Інтерфакс-Україна"