Українська правда

Українці й албанці найбільше у світі не люблять платити за музику

31 жовтня 2007, 12:00

Лише 7% українських компаній виплачують гонорари авторам за використання їхніх музичних творів у комерційних цілях.

Про це пише "Дєло" з посиланням на директора Державного підприємства "Українське агентство авторських і суміжних прав Леоніда Пашковського.

За його словами, насамперед не виплачують гроші телеканали, які у всіх цивілізованих країнах дають 40-50% коштів, що надходять за використання авторських прав.

Більше того, в Україні не платить навіть державна телерадіокомпанія, посилаючись на те, що гроші на такі витрати не закладені в бюджеті.

"Мені було соромно чути від представника Всесвітньої організації інтелектуальної власності (ВОІС), що в Європі є тільки дві країни, які підписали всі документи щодо захисту авторських прав і чиї державні телекомпанії не платять авторам — це Україна й Албанія", — сказав Пашковський.

Водночас телеканал "Інтер" найближчим часом має намір укласти договір про оплату авторських прав на музичні твори.

"Днями має бути сформований бюджет "Інтера" на наступний рік, і відразу після цього ми домовимося про підписання договору", — сказав Пашковський.

За його даними, сума, яку телеканал буде перераховувати для авторів, поки ще обговорюється сторонами.

Але, як відзначають джерела газети, знайомі з ходом переговорів, відрахування можуть становити 2% від чистого прибутку "Інтера".

За даними міжнародної аудиторської компанії "Ernst & Young", у 2006 році чистий прибуток "Інтера" сягнув 123,3 мільйона гривень (24,41 мільйона доларів).

Гроші, які перерахує до агентства телевізійний канал, будуть розподіляти між авторами, чиї твори пролунали в ефірі каналу, враховуючи кліпи, заставки програм і рекламу, в яких використовували музику.

У свою чергу, юрист "Нового каналу" Катерина Мороз розповіла, що коли канал збирається що-небудь використовувати, то шукає правовласника й укладає договір із ним.

Відсутність договору з УААСП юрист пояснила тим, що "організації платити нема за що".

Водночас представник юридичної служби телеканалу "1+1" Тетяна Смирнова розповіла, що поки договору з організацією колективного управління канал не укладав.

Вона зазначила, що консультації щодо таких угод ведуться постійно. Юрист пояснила складність підписання договорів великою кількістю організацій колективного управління в країні і не зовсім адекватними умовами, які вони пропонують.

"Українська правда"