Українські інтернетівці б'ють у набат через постанову Януковича
Члени Інтернет-асоціації України заявляють про ухвалення Кабміном незаконної постанови про порядок отримання дозволу на обмеження прав людини.
Про це оголосили члени ІнАУ на прес-конференції в п’ятницю, посилаючись на затверджений урядом "порядок отримання дозволу суду на здійснення заходів, які тимчасово обмежують права людини, та на використання добутої інформації".
Згідно із цією постановою, яка набула чинності 10 жовтня 2007 року, рішення суду про отримання таємної та конфіденційної інформації про громадянина, замінюється на дозвіл, що видається одноосібно головою апеляційного суду.
За словами представників ІнАУ, це означає, що співробітники правоохоронних органів маючи такий дозвіл, дістають "вільний доступ до всіх електронних носіїв інформації".
Зокрема, член правління ІнАУ Олександр Ольшанський розповів, що наступного дня після ухвалення постанови до його компанії прийшов співробітник СБУ, який вимагав надати йому інформацію про електронні адреси та інші контакти однієї з партій, що пройшла до парламенту.
"Їм знадобилися поштові електронні скриньки партії, яка, на їх думку, є терористичною організацією", - сказав він.
У свою чергу голова міжнародної правозахисної організації "Міжнародна ліга захисту прав громадян України" Едуард Багіров сказав: "Співробітники правоохоронних органів тепер мають право подивитись будь-яку інформацію на ваших КПК або переписати телефони з мобільного".
Члени організації заявляють, що ця постанова є незаконною та антиконституційною, порушує права та свободи людини і не відповідає принципам додержання конституційних прав громадян при здійсненні оперативно-розшукових операцій.
На питання журналістів, яке покарання передбачено в законі за ненадання інформації співробітникам правоохоронних органів, котрі пред’явили дозвіл від голови апеляційного суду, члени асоціації відповіли, що в даному разі має місце прогалина в законодавстві.
За їхніми словами, в українському законодавстві немає такого поняття, як "дозвіл" від будь-якого голови суду, а санкції за ненадання інформації можуть бути вжиті лише у разі, якщо співробітник правоохоронних органів пред’явив рішення суду.