Українська іпотека не постраждає від американської кризи
Американська іпотечна криза не вплине на український ринок іпотеки, але непоміченою не пройде.
Про це заявляють українські банкіри.
На думку Еріка Наймана, начальника Управління інвестиційно-банківських послуг АКБ "Укрсоцбанк", "ситуація аналогічна американській на Україні неможлива через недорозвиненість фінансових ринків нашої країни".
На думку Валерія Пацуя, начальника Управління роздрібного бізнесу ПУМБ, основною причиною кризи в США було так зване "неякісне зростання", викликане перекупівлею кредитів. "Криза й була викликана саме даними тенденціями неякісного зростання, а якщо бути точнішими, то обвалом ринку в секторі так званих sub-prime-кредитів", - вважають у банку.
Аналогічні причини кризи називають і в "Трансбанку".
"Тільки неякісне зростання і можливість спекулятивної перекупівлі кредитів викликали кризу", - говорить Сергій Щербина, голова правління "Трансбанку".
Як повідомив Ярослав Олійник, юрист компанії "Магістр & Партнери": "Найбільш частими схемами відходу є заперечування договорів, часто навіть за найреальнішими підставами. Часто в таких схемах недобросовісні позичальники використовують рішення відповідних третейських судів".
"За час існування банківської системи України й існування інституту іпотеки банки, як ніхто інший, накопичили відповідні знання та досвід ведення боротьби з недобросовісними позичальниками", - вважає Олійник.
Таким чином, проблема США є хорошим уроком для України - не видавати не підкріплені доходами кредити та не гратися ними потім. "Це урок для України, але не причина для обвалу ринку іпотеки",- вважають в "Укрсоцбанку".
Проте зовсім непомітно для України американська іпотечна криза не пройде. Оскільки велика частина іпотечних кредитів видається в іноземній валюті, то дорожчання доларів і євро на зовнішніх ринках неминуче призведе до аналогічного подорожчання іпотечних кредитів і в Україні.
Але це може підстебнути зростання попиту на гривневі кредити, за умови зближення процентних ставок і зниження інфляції.
І деякі банки вже активізують гривневе іпотечне кредитування. Наприклад "Трансбанк", що ввів гривневий кредит до 30 років під 13% річних. "Зараз ми робимо те, що буде затребувано вже завтра", - вважає Сергій Щербина, голова правління "Трансбанку", - "саме гривневі кредити зможуть обійти падіння долара, й можливе подешевшання євро".
Проте, "в Україні кризова ситуація можлива тільки за умови розвитку іпотечного кредитування за аналогічним у США сценарієм, чого поки, не відбувається", - вважає Валерій Пацуй.
За інформацією інвестиційний-фінансової групи Сократ, із початку року іпотечний портфель банків зріс на 43,6% і зараз його розмір у 3.5 разу вище, ніж попереднього року. Люди продовжують вкладати гроші в нерухомість.