Порошенко пояснив Азарову, чому НБУ не подобається рубль
Голова Ради НБУ Петро Порошенко заявляє, що невключення російських рублів до складу золотовалютних резервів Національного банку України на сьогодні відповідає базовим принципам Основ грошово-кредитної політики.
Про це повідомили у прес-службі Петра Порошенка з посиланням на його коментар заяв першого віце-прем’єра Миколи Азарова щодо можливого розрахунку за газ із Росією рублями.
За словами Порошенка, невключення російського рубля до складу золотовалютних резервів НБУ обумовлено низкою об’єктивних причин. По-перше, російський рубль не є міжнародно визнаною резервною валютою. По-друге, питома вага російських рублів в операціях на міжбанківському валютному ринку є незначною і коливається в межах 6-9%.
"Також, слід зауважити, що незважаючи на те, що Росія є одним з основних торговельних партнерів України (її частка у зовнішньоторговельному обороті становить близько 27%), у розрахунках за експорт товарів та послуг питома вага рублів становить 12%, за імпорт - лише 7% і навіть у розрахунках України з Росією переважають американські долари, частка яких по надходженнях з Російської Федерації у поточному році перевищує 50%, по платежах – становить біля 65%, а питома вага рублів у торгівлі з Росією дорівнює відповідно 45% та 32%", – зазначив Порошенко.
Також він наголосив, що питома вага російських рублів у зовнішніх кредитах – менше 1 %, крім того, заборгованість, номінована у російських рублях у зовнішньому державному борзі відсутня, а у валовому зовнішньому борзі України становить близько 2%.
"Отже, якщо все це резюмувати, то не включення російських рублів до складу золотовалютних резервів відповідало базовим принципам Основ грошово-кредитної політики держави", – сказав Порошенко.
Стосовно можливої зміни принципів формування золотовалютних резервів НБУ у найближчому майбутньому, він повідомив, що будь-які зміни щодо формування золотовалютних резервів держави можна проводити лише через внесення змін у чинне законодавство, "адже ні в межах повноважень НБУ, ні уряду провести такі зміни одноосібно не можливо".
"Хотів би наголосити, що Національний банк України згідно чинного законодавства продовжуватиме використовувати міжнародно-визнані резервні активи за умови забезпечення їх надійності та ліквідності для забезпечення внутрішньої та зовнішньої стабільності національної грошової одиниці. У майбутньому поєднуватимуться політика підтримання оптимальної структури міжнародних резервів із застосуванням нових фінансових інструментів з метою забезпечення більш ефективного управління фінансовим ресурсом", – зазначив голова Ради НБУ.