Українська правда

Фармацевти погрожують подорожчанням ліків на 60%. Через Азарова

20 липня 2007, 14:06

У серпні виробники фармпрепаратів мають намір підняти ціну на спиртовмісні лікарські форми на 60%.

Це відбудеться в тому випадку, якщо Мінфін не налагодить процедуру компенсації акцизного збору на спирт, який використовується у виробництві лікарських засобів, пишуть Экономические известия.

Підвищення цін допоможе зменшити збитки підприємств у зв'язку з вимиванням оборотних коштів внаслідок того, що подібні виплати не здійснювалися з вересня минулого року й утворили діру в бюджетах підприємств у розмірі більше 21 млн. грн. станом на початок 2007 р.

Мінфін поки не почав ніяких спроб до врегулювання конфлікту з фармвиробниками, але перерахував суму заборгованості на рахунок Мінздраву минулого тижня.

Проте одержати довгоочікувані мільйони фармацевти не можуть, оскільки був затверджений інший паспорт бюджетної програми. На цьому настояв Мінфін. Новий документ суперечить постанові Кабміну, що регулює порядок компенсування акцизу. Відомство віце-прем'єра Миколи Азарова відмовляється компенсувати акциз по фармпродукції, яка йде на експорт.

"Зробити таку розбивку (експорт/неекспорт) практично неможливо, - констатує глава Асоціації фармвиробників Олена Алексєєва. - Підприємствам це складно зробити, тому що більша частина лікарських засобів іде в дистриб'юторську мережу. Це окремі СПД, вони вправі розпоряджатися товаром і можуть відправити його на експорт. Виробник не несе відповідальності за це".

Через невідповідність паспорта бюджетної програми й постанови Кабміну № 642 від 20 квітня 2007 р. одержання компенсації стає неможливим. Виробники перестали вірити в те, що дочекаються компенсації хоча б за минулий рік, тому мають намір підвищити ціни на продукцію.

"Якщо великі виробництва типу "Фармак", "Артеріум", "Дарниця", Борщагівський хімфармзавод, "Фармастарт" (усі - Київ) і "Інтерхім" (Одеса) дотепер знаходили можливість працювати беззбитково за рахунок інших напрямків виробництва, то дрібних виробників подібна позиція держави просто вбиває", - підкреслює Алексєєва.

В Україні більше 140 підприємств, і всі вони використовують спирт як сировину для лікарських препаратів.

Акцизний збір на спирт для фармвиробників стягується тільки в Україні з 2003 р. - з ініціативи Азарова. Ні в країнах СНД, ні в Європі цей податок не практикується, оскільки зачіпає виробництво так званих соціальних препаратів - корвалолу, корвалдину та барбовалу, на яких фармпідприємства отримують мінімальну маржу.

Потреба в компенсації акцизу у зв'язку із щорічним 35%-вим зростанням виробництва в нинішньому році оцінюється в 135 млн. грн.