Українська правда

Ющенко підговорить Путіна "загубити" РосУкрЕнерго

5 липня 2007, 07:16

Україна може відмовитися від послуг швейцарського трейдера RosUkrEnergo і вже з наступного року перейти до прямих поставок газу, розповів газеті Ведомости президент України Віктор Ющенко.

За словами Ющенка питання зміни схем закупівлі газу стоїть на порядку денному його майбутньої зустрічі з президентом Росії Владіміром Путіним.

Ющенко та Путін домовилися зустрітися з 15 по 20 серпня в Сочі, де російський президент проведе свою відпустку.

За словами Ющенка, президенти мають намір підписати там план дій по рішенню україно-російських проблем, що нагромадилися, який розроблювався з 2005 р. і одержав в Україні назву "дорожньої карти".

Ющенко не виключає, що зміна схеми поставок газу призведе до усунення газового трейдера RosUkrEnergo, який перетворився за допомогою "Газпрому" в ексклюзивного постачальника газу в Україну.

Проекти документів про перехід на прямі контракти й про координацію росту цін на газ і на транзит уже підготовлені, підтвердив чиновник у Раді національної безпеки та оборони України.

RosUkrEnergo менше ніж за три роки перетворилася на великого газового трейдера. В 2005 р. компанія стала ексклюзивним постачальником в Україну середньоазіатського газу — 37 млрд куб. м. Вона одержала ще й можливість перепродавати частину сировини до Європи (8,7 млрд куб. м). Доход від продажу газу склав 4,3 млрд дол., а чистий прибуток — 755 млн дол., майже вся вона пішла на дивіденди акціонерам.

Після цього "Газпром" переоформив на себе 50% трейдера. В 2006 р. RosUkrEnergo продала в Україну вже 50,1 млрд куб. м, на експорт — 8,96 млрд куб. м, а виторг трейдера зріс до 7,11 млрд. дол.

"Якщо будуть установлені (між Україною й Росією – ред.) зрозумілі прозорі принципи, на базі яких формується цінова політика, хто буде виконувати цю функцію (з поставок газу – ред.) — питання настільки другорядне, що він зовсім не буде обговорюватися в серйозних кабінетах", — заявив президент.

Він згодний, що ціна газу в 2008 р. може збільшитися, і вважає, що українській промисловості з погляду підвищення конкурентноздатності "корисно й вигідно" купувати газ за ринковими цінами.

Передбачити ціну газу для України на 2008 р. Ющенко не зміг, але виразив упевненість, що запропонована Росією ціна — 235 дол. за 1000 куб. м — "має значну політичну складову".

"Політику лібералізації потрібно проводити продумано, з урахуванням середньострокової перспективи: не можна в грудні міняти ціну на газ, якщо країна у вересні затвердила бюджет", — уклав Ющенко.

З подібними ідеями категорично не погоджується міністр палива та енергетики України Юрій Бойко.

"Хотів би я подивитися на того "патріота", який готовий вилучити з української економіки 4 млрд дол. на рік на користь економіки іншої країни! — обурюється він. — Ціна остаточного переходу на "ринкові відносини" у газовій сфері виміряються цією цифрою".

Сьогодні Україна стягує за транзит газу 1,6 дол. з 1000 куб. м, а це в сумі близько 2,1 млрд дол. у рік, підраховує Бойко.

"Припустимо, ставка транзиту зросла до середньоєвропейської — 2,8-3,2 дол., що дає Україні додатковий дохід в 1,8 млрд. дол. Імпортує Україна 55 млрд куб. м газу на рік, і сьогодні ціна на цей газ — 130 дол. за 1000 куб. м. Якщо вона підніметься до світової (230 дол.), то додаткові витрати економіки України збільшаться на 5,5 млрд дол. на рік. Різниця — майже 4 млрд дол. на рік!", - підкреслює глава Мінпаливенерго.

Бойко вважає, що Україна не може сьогодні купувати газ за європейською ціною, по якій його хоче продавати Росія, тому необхідний оператор, який збирав і поставляв би країні весь середньоазіатський газ і мінімізував цінові ризики, і, на думку міністра, RosUkrEnergo — той самий буфер, який необхідний Україні на час адаптаційного періоду.

Представник RosUkrEnergo Андрій Кнутов відмовився дати коментарі російському виданню.

В "Газпромі" ж заявили, що RosUkrEnergo їх повністю влаштовує.

Частка в RosUkrEnergo є найціннішим активом нового холдингу Group DF, який належить партнерові "Газпрому" Дмитру Фірташу. Другий великий актив підприємця — трейдер Emfesz, що закуповує газ в RosUkrEnergo для поставок в Угорщину. Представник Group DF не зміг прокоментувати заяву українського президента.

Екс-міністр фінансів України Віктор Пинзеник вважає, що повернення до прямих поставок газу виправдано, оскільки RosUkrEnergo не має у своєму розпорядженні власного палива.

В основі прибутковості RosUkrEnergo лежать квоти на реекспорт газу до Європи, надані "Газпромом", — по суті, "Газпром" добровільно скорочує прибуток своїх акціонерів, щоб дати заробити українським акціонерам RosUkrEnergo, вважає аналітик East European Gas Analysis Міхаіл Корчємкін.

"Економічна правда" за матеріалами Ведомости