Українська правда

Fitch: іноземних банків в Україні буде все більше і більше

2 липня 2007, 11:40

Рейтингове агентство Fitch Ratings очікує продовження зростання присутності іноземних банків у банківській системі України, а також поступового підвищення кредитоспроможності українських банків.

Про це агентство повідомило у своєму прес-релізі, передає "Інтерфакс-Україна".

"Протягом останніх трьох років іноземні банки активно виходять на ринок за рахунок придбань, і на їхню частку на даний момент припадає близько 30% активів банківського сектора країни. Fitch очікує продовження зростання присутності іноземних банків, що, ймовірно, призведе до поступової консолідації та зміцнення сектора", - говоритися в повідомленні.

Згідно до прес-релізу, збільшення іноземної присутності в банківському секторі має сприяти удосконаленню управління ризиками, диверсифікованості фондування та підвищенню гнучкості капіталу, одночасно забезпечуючи ключове джерело потенційної фінансової підтримки в разі потреби.

Крім того, на думку експертів Fitch, швидке зростання обсягів кредитування, невисокий рівень ліквідності та капіталізації, а також скромні показники прибутковості негативно позначаються на кредитоспроможності більшості українських банків.

У той же час агентство зазначає, що в секторі спостерігається поступова диверсифікованість джерел фондування і деякі більш великі банки починають демонструвати поліпшення прибутковості, обумовлене збільшенням масштабів їхньої діяльності.

За оцінкою Fitch, рівень проникнення банківських послуг, особливо, у сегментах обслуговування фізичних осіб, малих та середніх підприємств, на сьогодні залишаються невисокими, що вказує на потенціал продовження зростання.

"Сприятливе кредитне середовище забезпечує гарну якість активів на сьогодні. У той же час швидке зростання кредитування, зокрема, у відносно новому для банків роздрібному сегменті, значні обсяги кредитів в іноземній валюті, а також істотна заборгованість будівельного сектора та сектора нерухомості є основними джерелами кредитних ризиків", - цитується в прес-релізі молодший директор в аналітичній групі Fitch по фінансових організаціях Дмитро Ангаров.

У прес-релізі також зазначається, що залежність від потенційно нестабільного клієнтського фондування робить банківський сектор вразливим з точки зору ліквідності. У той же час збільшення доступу до міжнародних та внутрішніх ринків капіталу сприяє поступовій диверсифікованості фондування.

"Банківська система була досить несприйнятливої до триваючої політичної нестабільності. У той же час політичні зв'язки багатьох власників банків можуть піддати такі банки додатковим ризикам у випадку посилення політичної напруженості", - вважає старший директор в аналітичній групі Fitch по фінансових організаціях Джеймс Уотсон.
По оцінці Fitch, банківський сектор країни є сильно фрагментированным - на частку жодного з банків не приходиться більш 11% активів банківської системи.

"Це істотно послабляє банківський сектор, оскільки в такій ситуації банкам складно забезпечувати економію на масштабі та диверсифікувати ризики і потоки доходів. Крім того, високий ступінь фрагментації обумовлює тверду конкуренцію між гравцями на ринку", - зазначається в прес-релізі.

Крім того, у повідомленні зазначено, що прибутковість сектора стримується досить високими поточними та капітальними витратами, пов'язаними здебільшого з активним нарощуванням інфраструктури, що на даний момент не забезпечує значного масштабу діяльності.

"Висока на дійсний момент процентна маржа має тенденцію до зниження під впливом високої конкуренції. У той же час показники адекватності капіталу сектору знаходяться на невисокому рівні через швидке зростання активів, низьких показників капіталізації прибутку, високої концентрації бізнесу і більш ніж помірного рівня вільного капіталу, а також обмеженої гнучкості капіталу", - говориться в прес-релізі.

Разом з тим, за оцінкою Fitch, ризик зміни ціни цінних паперів та валютний ризик не є значними, оскільки банківське регулювання, невеликий розмір внутрішніх ринків капіталу і стабільна валюта обмежують можливості спекулятивних торговельних операцій.