Варшавська біржа хоче "вивести в люди" український фондовий ринок
Варшавська фондова біржа (ВФБ) вчора підписала з українською біржею Перша фондова торгівельна система (ПФТС) договір про співпрацю, який передбачає впровадження в країнах системи подвійного лістингу.
Експерти вважають, що подвійний лістинг в Україні найближчим часом неможливий, оскільки кореспондентські відносини між депозитаріями країн відсутні, а правила процедури лістингу на польській біржі є більш жорсткими. За їхніми оцінками, український ринок буде готовий до введення подвійного лістингу лише через п’ять років.
Біржа ПФТС у 2006 році зайняла 96,4% ринку за обсягом торгів цінними паперами (27,63 млрд. грн.). Учасниками біржі є 160 компаній, у лістингу - 737 емітентів із загальною капіталізацією 331,974 млрд. грн. (48,46 млрд. євро).
Варшавська фондова біржа минулого року провела 38 IPO, з початку 2007 року - 14. У лістингу ВФБ знаходяться 293 компанії, у тому числі 13 іноземних. Ринкова капіталізація компаній, яка котується на біржі, складає близько 200 млрд. євро.
Як повідомив президент ВФБ Людвік Соболевський, ключова ідея угоди - подолання конкуренції з міжнародними біржами. "Ми не хочемо, щоб українські або польські компанії йшли у Франкфурт (Deutche Borse) або Лондон (LSE),- сказав фондовик. - У нас є плани розвитку, але поки-що ми їх не розголошуємо. Ми будемо працювати не тільки з ПФТС, але і з іншими фінансовими інститутами, з владою".
Підписаний договір передбачає наступне: можливість присутності українських та польських компаній на обох фондових майданчиках з метою взаємного інвестування; створення загального ринку; обмін інформацією, персоналом і його навчання.
У листопаді 2006 року Варшавська фондова біржа (ВФБ) заявила про намір відкрити в першій половині наступного року представництво в Києві.
Вихід на український ринок ВФБ пояснює очікуваним вступом нашої країни — "років через десять" — у ЄС, а також бажанням розширити можливості для своїх інвесторів. На думку експертів, ВФБ стане серйозним конкурентом для Першої фондової торгівельної системи (ПФТС), однак цілком замінити її не зможе.