Українська правда

Економісти оцінюють найбідніших жителів планети у 4 трлн. дол.

21 березня 2007, 15:20

Чотири мільярди людей, що живуть за межею бідності, являють собою недоторканий глобальний ринок обсягом близько 5 трлн. долл. за показником місцевої купівельної спроможності.

Такі дані містить дослідження Міжнародної фінансової корпорації (МФК) і Інституту світових ресурсів.

Обсяг ринку оцінювався на підставі даних про доходи і витрати домогосподарств. При цьому, відзначається у дослідженні, як національні, так і міжнародні корпорації останнім часом уважніше придивляються до подібного "недообслуговування" ринкам, на яких уже відзначається стрімке зростання мікрокредитування.

Раніше програми розвитку в основному стосувалися найбідніших верств населення, однак і істотніше група родин з доходами нижче 3 тис. дол. на рік, що працюють переважно в неофіційному секторі, не має банківських рахунків і доступу до сучасних фінансових послуг, а також потребує базових послуг ЖКГ та охорони здоров'я.

У дослідженні, що одержало назву "Наступні чотири мільярди: обсяг ринку та бізнес-стратегія в основі піраміди", ця група охарактеризована як основа пірамідних ринків (base of the pyramid markets, або BOP).

Середній клас із доходами у діапазоні від 3 тис. дол. до 20 тис. дол. на людину представляє глобальний ринок обсягом 12,5 трлн. дол. Більшість людей, які входять до цієї групи, живуть у містах і більш забезпечені соціальними благами.

"Дослідження підтримує заклики до більш активної діяльності бізнесу в основі піраміди і наголошує на необхідності збільшення ролі приватного сектора в (програмах) розвитку", - говорить Майкл Кляйн, головний економіст МФК.

"Крім того, у дослідженні підкреслюється необхідність того, щоб уряди прискорили реформи в галузі регулювання... діяльності компаній, для того щоб спростити ведення бізнесу", - додав він.

Найбільшим з ринків BOP зараз є Азія та Близький Схід, що багато в чому пов'язане із чисельністю бідного населення - 2,86 млрд. чоловік із сукупним доходом на рівні 3,47 трлн. дол.

У Східній Європі розмір ринку BOP становить 458 млрд. дол. при кількісному складі на рівні 254 млн. чоловік (64% усього населення), на частку яких припадає 36% купівельної спроможності регіону.

У Латинській Америці обсяг даного сегмента оцінюється в 509 млрд. дол., при цьому в категорію BOP попадають 360 млн. чоловік, тобто 70% населення регіону, однак на їх частку припадає лише близько 28% купівельної спроможності.

В Африці обсяг ринку BOP менше - 429 млрд. дол., однак ця категорія представляє найбільший споживчий ринок на континенті (71% купівельної спроможності регіону).

Що стосується структури ринку BOP, близько 20 млрд. дол. припадає на послуги водопостачання, 51 млрд. дол. - на технології, 158 млрд. дол. - на охорону здоров'я, 433 млрд. дол. на енергію й 2,89 трлн. дол. на продукти харчування.

За даними різних досліджень, у межах зростання доходів скорочується частка витрат на продукти харчування і підвищуються витрати на транспорт, послуги зв'язку та Інтернет.

ЛігаБізнесІнформ