Українська правда

Що означає здійснювати зовнішньоекономічну діяльність в реаліях війни?

PROMOTED. Сьогодні, коли правила роботи з валютою та операціями імпорту-експорту товарів постійно змінюються, українським підприємствам важливо володіти актуальною інформацією для безперебійного ведення бізнесу, і не тільки.

З початку повномасштабної війни росії проти України зовнішня торгівля нашої країни та валютні операції зазнали моментальних змін.

Вже вдень 24 лютого НБУ видав екстрену Постанову, що і наразі регулює валютний ринок та процеси імпорту/експорту в умовах військового часу.

Станом на жовтень ця Постанова зазнала порядку 30-ти змін. Ці зміни — гнучка реакція НБУ на потреби бізнесу.

Бізнес, який імпортує та експортує товари, спочатку дещо розгубився у реаліях воєнного стану

Адже кожне підприємство повинне було не тільки оперативно переходити на нові правила в обслуговуванні діючих контрактів, але й уважно вивчити умови і ризики для укладання нових договорів.

В першу чергу, це — перехід від фіксованого курсу валют до ринкового, проведення платежів за товари і послуги, які належать до критичного імпорту, зменшення граничних строків розрахунків за контрактами, заборона торгівлі з росією і білорусією.

Поступово Національний Банк послаблював обмеження, і бізнес зміг вдихнути, якщо не з полегшенням, то все ж з надією на поступове відновлення розрахунків, оскільки граничний строк розрахунків зріс до 180 календарних днів.

Така зміна  строків застосовується лише до операцій, здійснених з 5 квітня 2022 року, і не стосується  валютних операцій, сума яких є меншою за 400 тисяч гривень в еквіваленті за офіційним курсом НБУ на дату здійснення операції. 

Збільшення строків розрахунків з іноземними партнерами дало можливість бізнесу вчасно здійснювати взаєморозрахунки з іноземними партнерами, не потрапляючи у список порушників, який контролюється Національним Банком України  та уникнути сплати пені в розмірі 0,3% від суми неодержаних грошових коштів за договором (вартості недопоставленого товару) за кожний день прострочення.

Також, і це важливо, відмінили критичний імпорт на товари. Відтепер бізнес без обмежень може купляти товар за кордоном, адже на період дії критичного імпорту перелік таких товарів для купівлі був обмежений Кабінетом Міністрів України.

Проте залишився на контролі банків критичний імпорт на послуги, які надає бізнес. Перелік таких послуг визначений Законом України "Про Митний тариф України", банки пропускають оплату за конкретну послугу згідно визначеного переліку.

Зараз без змін залишився мораторій на виконання грошових та інших зобов’язань, кредиторами за якими є особи, пов’язані з державою-агресором, а також мораторій на відчуження нерухомого майна, цінних паперів, транспортних засобів від/на користь осіб, пов’язаних з державою-агресором.

Що зараз турбує бізнес, який проводить імпортно-експортні операції, і  як банки з цим справляються?

Лідерами по запитах залишаються такі питання як: конкретизація валютного законодавства, його роз’яснення; супровід контрактів та всіх його розрахунків, включаючи переказ валюти (або її зарахування) на рахунок клієнта; допомога у купівлі/продажі валюти за вигідним курсом.

Звісно, бізнес-клієнти потребують нашої допомоги в складанні або коригуванні  Контракту з нерезидентом, оформленні листів, інвойсів, заявок на купівлю-продаж валюти та інше.

І ми, як банк, сприяємо вирішенню всіх їхніх питань, надаємо всебічну допомогу і консультації.

Безумовно, робота банку з бізнес-клієнтами, які ведуть зовнішньоекономічну діяльність у час війни, змінюється — стає гнучкою та згуртованою, ще більш відкритішою і тіснішою.

Отримуємо багато запитів на консультації та роз'яснення, ще більше — прохань про експертний супровід нових і раніше укладених контрактів. Працюємо разом!

Так, зараз ми у банку працюємо з 8 500 імпортними та експортними контрактами і маємо більше 1000 клієнтів, які систематично здійснюють валютні операції через наш Банк Львів.

Їх обслуговує команда професіоналів валютного бізнесу, яка постійно розвивається і збільшується. Ми завжди на зв’язку з клієнтом, оперативні і відверті — це цінує бізнес, це підтримуємо ми.

Ми переконані, що банк — це спільнота партнерів та експертів, тому консультації та напрацювання зручного інструментарію для таких бізнес-клієнтів стало нашим пріоритетом.

Зокрема, недавно створені розділи сайту банку неабияк допомагають підприємцям розібратися з актуальними питаннями "зі світу імпорту та експорту".

Зараз ми розгорнуто консультуємо по напрямах імпортних та експортних операцій, купівлі-продажу валюти, аналізуємо документи.

Багато важливої інформації вже є на сайті — повний комплекс порад від моменту укладання контракту до проведення валютного платежу.

Зібрано рекомендації зі складання валютного контракту, поради як завантажувати документи, купляти/продавати валюту і проводити валютні платежі через інтернет-банкінг.

Крім того, завжди можна отримати відповідь на своє запитання через чат, що швидко зв’язує клієнта з експертом банку.

Наша практика підказує: щоб бути в курсі нових правил ведення зовнішньоекономічної діяльності, мати доступ до шаблонів найважливіших документів, отримувати оперативний зворотній зв’язок з експертом — клієнт повинен мати надійного фінансового партнера в обличчі банку. 

Партнера, який оцінить, проаналізує, порадить та допоможе виконати.

Тільки такі відносини, відвертість діалогу може об’єднати та посилити спроможності українського бізнес-середовища у час війни.

Колонка є видом матеріалу, який відображає винятково точку зору автора. Вона не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, про яку йдеться. Точка зору редакції "Економічної правди" та "Української правди" може не збігатися з точкою зору автора. Редакція не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія.