Частка тіньових закупівель потроїлась
У першому півріччі 2013 року частка закупівель державних, комунальних та казенних підприємств, які проводилися без застосування тендерних процедур, сягнула 44% на 17 млрд грн від загального обсягу закупівель держпідприємств.
Про це свідчать дані Держстату про проведення закупівель товарів, робіт та послуг за державні кошти у січні-червні 2013 року.
Таким чином, частка тіньових закупівель держпідприємств зросла майже утричі порівняно з відповідним періодом попередніх років.
Протягом останніх трьох років вона становила в середньому 16%. Так, у першому півріччі 2010 року вона дорівнювала 20%, 4 млрд грн, у першому півріччі 2011 року - 17%, 9,8 млрд грн, а у першому півріччі 2012 року - 13%, 10 млрд грн.
Якби ця тенденція зберігалася, обсяг закупівель держпідприємств без проведення тендерних процедур та оприлюднення їх результатів становив би у першому півріччі 2013 року лише 6 млрд грн.
Всього за цей період державні підприємства здійснили закупівель на 40 млрд грн. Отже, за оцінкою Центру політичних студій та аналітики у тіні опинилося щонайменше 11 млрд грн закупівель.
Як відомо, закупівлі держпідприємств за власні кошти були виведені з-під дії профільного закону у липні 2012 року тодішньою парламентською більшістю у складі фракцій Партії регіонів, КПУ та Народної партії Литвина.
Президент Віктор Янукович підписав відповідний закон, незважаючи на заперечення представників ЄС, громадських організацій та преси.
У 2013 році представники трьох опозиційних фракцій зареєстрували законопроекти №2207 та №2012а.
Перший передбачає обов'язкове оприлюднення результатів закупівель держпідприємств за власні кошти. Другий запроваджує комплексну систему оприлюднення інформації про використання публічних коштів, включаючи кошти державних підприємств.
У квітні-липні 2013 року законопроект №2207 фактично підтримали Служба безпеки України та низка відомств - Мінекономрозвитку, Мінфін, МВС, Антимонопольний комітет. Про це свідчить листування СБУ з урядом.
Фото skyscrapercity.com |