Інфляція падає, продовольство дорожчає
Дякуючи падінню цін на гречку та пшеничну крупу можна впевнено казати, що ціни на продовольство в Україні знижуються. Між тим, було б коректно нагадати, що роздрібні ціни на гречку в 2010 році зросли майже в три рази. На цьому тлі дивно, що "відкат" склав лише одну п'яту ціни.
Сама назва "Індекс інфляції" припускає, що це збірний показник, який залежить від багатьох факторів, а не лише від цін на продукти харчування. Але останні події, пов'язані з істотним уповільненням темпів інфляції, просто таки зобов'язують сказати про ціни на продовольство. Падають вони або зростають?
А пташка все вище
З початку поточного року м'ясо домашніх птахів подорожчало на 22,7%. На 18,1% зросли ціни на яловичину. Тішить єдина річ - що ціни на свинину за той же період виросли лише на 10,8%, а жовтні порівняно з вереснем навіть впали на 3,8%. Без курятини та яловичини українець проживе, а ось без сала пропаде.
Зростання цін на м'ясо - це відображення зростання вартості палива і взагалі сировини для виробництва м'яса. Але свою частку в це зростання додав також експорт продовольства, в тому числі м’яса та ковбас. Країні потрібна валюта, а в світі саме зараз спостерігається підвищений попит на продукти харчування. Потрібно ловити момент.
Але не турбуйтеся, ціни на варену ковбасу за січень-жовтень 2011 зросли лише на 12%, а на напівсуху ковбасу ще менше - всього на 10%. А ковбаса, як відомо, робиться з м'яса. Хоча часто здається, що якраз м'ясо - це єдине, що там відсутнє.
Що пити будете?
Спирт для виготовлення горілки (мовою статистики, спирт етиловий неденатурований з вмістом алкоголю не менше 80 об.%) з початку поточного року подорожчав на 30%. І хоча за підсумками жовтня 2011 року він подешевшав на 0,6% у порівнянні з вереснем, це мало заспокоює. Таке зростання не минає без наслідків для економіки країни. Щоправда, горілка з початку року подорожчала лише на 17%, а коньяк і того менше – лише на 8,3%.
Можливо, не всі читачі є фанатами коньяку та горілки. Для них є пиво, яке з початку року подорожчала майже на 12%. Тобто, менше, ніж горілка.
Шанувальникам безалкогольних напоїв пощастило менше, ніж поціновувачів пива. З початку року ціни на beverages зросли на 15%. Мінеральна вода і натуральні соки подорожчали на 13%. Може, спека вплинула, а може, любителів газованої води просто стало більше, ніж поціновувачів коньяку з лимоном.
Хліб все далі від народу
Хліб у цьому році вирішив позбутися репутації дешевої продукції. За десять місяців поточного року ціна житніх хлібин зросла на 21,3%, пшеничних - на 16,7%. І як їм було не дорожчати, якщо з початку року борошно подорожчало більше, ніж на 13%?
І лише в жовтні 2011 року, коли хлібозаводи отримали борошно із зерна нового врожаю, ціна на їхню продукцію знизилися в середньому на 1%, в порівнянні з вереснем.
Але чи це надовго? Знову таки, існує вічна проблема вибору: продати хліб на експорт або з'їсти самим? Обирати складно. З хлібом так завжди: чекаєш нового врожаю, він приходить, а ціни знову зростають.
Подорожчав не лише хліб, але й макарони - майже на 20%. Найменше - лише на 9% - зросло в ціні печиво.
Молоко для буржуїв, масло для пролетаріату
Молоко теж прагне стати предметом розкоші. З січня по жовтень 2011 року ціни на рідке молоко зросли на 6,6%, а на сухе майже на 12%. Можливо, різниця пояснюється тим, що сухе молоко можна довго зберігати, тому і ціну на нього можна підняти і тримати довго. З рідким молоком таку процедуру не виконати. Не продаш вчасно - скисне.
І все ж, рідке молоко невдовзі може подорожчати. Всупереч їх твердженням, багато які молочні комбінати виготовляють рідке молоко з сухого. А значить, їм потрібно буде компенсувати зростання цін на сировину.
Подорожчало молоко і, відповідно, подорожчали молочні продукти. Сметана неароматизовані без додання фруктів, горіхів і какао - на 7,6%, кефір без добавок - на 10%. Найбільш відчутно зросли в ціні тверді сири - на 18% за десять місяців 2011 року.
Зате менше, ніж інші молочні продукти, подорожчало масло - лише на 3,6%. Але це масло не просте, а вершкове з вмістом жиру до 85%. Те саме, яке ми все частіше підозрюємо в додаванні маргарину.
А де ж знижки, де ж падіння цін?
Звичайно, не всі продукти харчування дорожчали. По-перше, за січень-жовтень 2011 року на 18,9% знизилася ціна на гречку. Зауважте, це місцева гречка, не китайська. По-друге, подешевшала на 14,1% пшенична крупа.
Це головні локомотиви падіння цін в Україні. Саме завдяки падінню цін на гречку і пшеничну крупу, тепер можна впевнено казати, що ціни на продовольство в Україні не лише зростають, але й знижуються. Між тим, було б коректно нагадати, що роздрібні ціни на гречку в 2010 році зросли майже в три рази. На цьому тлі дивно, що "відкат" склав лише одну п'яту ціни.
Ціни на цукор з початку року впали на 9%, при цьому в жовтні в порівнянні з вереснем 2011 року - на 7%. Можна сказати, що солодке життя населенню Україна забезпечене. Хоча дійсно, може варто постійно підвищувати ціни на цукор (як у 2010 році), щоб населення зрозуміло, що солодке в великих кількості шкідливо не тільки для організму, але і для гаманця?
Ціни на соняшникову в цьому році теж знизилися на 3,9%. Але це стосується лише нерафінованої соняшникової олії. Рафінована, навпаки, подорожчала. Ще трохи такими темпами, і вона коштуватиме як оливкова. Чи має так бути, велике питання. Періодично пишуть про те, що виробники "женуть" рафіновану соняшникову олію з більш дешевого пальмового. Так вигідніше.
Дійсно, нерафінована олія звичайно менш благородна, ніж рафінована. Але можна впевнено казати, що вона справжня. Та й ціни кажуть самі за себе.