Вивід грошей за кордон
Національне антикорупційне бюро у липні вийшло на слід, можливо, найгучнішої своєї справи з моменту створення — розслідування виведення 12 млрд грн рефінансування з українських банків в 2014-2015 роках через австрійський Meinl Bank.
Серед банків, які взяли гроші у Нацбанку і вивели їх за кордон — "Дельта Банк", "Банк Київська Русь", "Автокразбанк", "Міський комерційний банк", "Південкомбанк", "Терра Банк", "Хрещатик" і "Фінанси та кредит".
"Аналогічну заяву ми відправили в прокуратуру Відня", — зазначає виконавчий директор Центру протидії корупції Дарина Калинюк, на підставі матеріалів якого НАБУ і взялося за розслідування.
За інформацією ЕП, вперше факт появи загадкового австрійського Meinl Bank на теренах України документально зафіксований в далекому 2012 році. Тоді через нього виводилися гроші з банку "Таврика" якраз перед його банкрутством. Банк належав бізнесмену Сергію Цюпці, який володів також Київським ювелірним заводом.
Якою була схема? "Таврика" відкрила кореспондентський рахунок в Meinl Bank на 26 млн доларів. Потім український банк уклав з Meinl Bank договір застави, предметом якого були гроші на цьому кореспондентському рахунку, для отримання кредитку від кіпрської "Винтен Трейдинг Лтд".
Всупереч українському законам і постановам НБУ банк не враховував передачу грошей на кореспондентський рахунок під заставу в своєму бухгалтерському обліку і не сформував обов'язкові фінансові резерви під взяті зобов'язання.
Після виникнення в банку фінансових проблем і небезпеки введення тимчасової адміністрації, Meinl Bank списав гроші з кореспондентського рахунку на користь офшору в якості забезпечення виконання кредитного договору. "Таврика" залишилася без грошей і один-на-один з Фондом гарантування вкладів.
Meinl Bank продовжив свою переможну ходу в Україні і після Майдану. За свіжими даними НАБУ, в 2014-2015 роках посадові особи Національного банку України в змові із згаданими вище комерційними банками привласнили кошти, надані Нацбанком як рефінансування, на загальну суму понад 12 млрд гривень. Широкій аудиторії ця історія стала відома після того, як
1 липня Солом'янський суд дав дозвіл НАБУ на доступ до документів, пов'язаних з рефінансуванням.
Сьогоднішнє розслідування може мати більш серйозні наслідки, яких не було у справі з "Таврикою", оскільки нею займалась не НАБУ, а ГПУ. Не без допомоги слідчих Генпрокуратури 2 червня 2014 суд виніс виправдувальний вирок у справі про списання 26 млн доларів банком Meinl з кореспондентського рахунку "Таврики" щодо його колишнього глави правління.
Прокурор у справі так і не повідомив, хто був реальним бенефіціаром "Винтен Трейдинг Лтд". За словами Калинюк, зазвичай, бенефіціаром таких оффшорок є власник українського банку або його керівництво. Але така недбалість тоді дозволила прокуратурі свідомо кваліфікувати справу не як тяжкий злочин — шахрайство, розкрадання та легалізація доходів, а як "службова недбалість" голови правління банку.
Які банки фігурують у розслідуванні НАБУ про вивід грошей через австрійський Meinl Bank
Банки, які фігурують в розслідуванні, позначені на інфографіці нижче. Тут зображені всі 82 банки, які збанкрутували з початку 2014 року. Вони розташовуються в хронологічному порядку залежно від моменту визнання їх неплатоспроможними. Висота стовбчика вказує на приблизний рівень активів (розмах банківського бізнесу) до банкрутства банку.