Коломойський проти Абрамовича: ціна питання
Можливо, основна причина суперечки полягає у тому, що "Приват" намагається нав'язати контракти зі своїми підприємствами. Вже самого бажання змусити ДМЗ імені Петровського укласти багатомільйонні контракти на придбання феросплавів лише у заводів Коломойського достатньо для розв'язання війни.
Ігор Коломойський послідовно намагається схилити усіх виробників сталі в Україні до закупівлі феросплавів лише у його структур.
Окрім особистої "роботи" з кожним із металургійних підприємств, "Приват" робить і спроби системного тиску на виробників прокату. Так, за ініціативи його феросплавних заводів урядова Міжвідомча комісія з міжнародної торгівлі розпочала антидемпінгове розслідування щодо імпорту до України феросплавів незалежно від країни походження.
Зазвичай антидемпінгові розслідування порушуються щодо імпортної продукції з однієї-двох країн, які начебто шкодять вітчизняному виробнику. А тут розслідування ініціюється, по суті, не проти занижених, а проти світових ринкових цін.
Іншим словами, починається боротьба з внутрішніми споживачами, частина з яких принципово не закуповує "приватівську" сировину через завищені ціни на неї.
Одним з таких принципових гравців ринку є контрольована Романом Абрамовичем група "Євраз", з якою "Приват" веде "бойові дії" на кількох підприємствах різних галузей. Однак головним предметом конфлікту між ними є намагання групи "Привату" змусити "Євраз" купувати у неї феросплави за цінами, вищими за світові.
Інформаційно-фінансовий прес
У лютому групи Ігоря Коломойського та Романа Абрамовича відновили "бойові дії" після місячної тиші. Інформаційну війну вони розв'язали у грудні 2009 року.
Тепер "Євраз" обвинуватив "приватівський" Криворізький залізорудний комбінат у блокуванні роботи гірничо-збагачувального комбінату "Суха балка": одного з підприємств, які російська група купила у дніпропетровців наприкінці 2007 року.
Тоді група "Приват" завод продала, а залізничні колії, які ведуть до нього, залишила на балансі іншого свого підприємства - Криворізького залізорудного комбінату. І тепер, за словами віце-президента "Євраза" із зв'язків з громадськістю Олексія Агуреєва, ці колії блокуються.
У грудні 2009 року представник компанії заявляв, що блокування було лише частковим - випускали із заводу рівно стільки поїздів, щоб "Євраз" міг забезпечити експортні контракти, і щоб страждали тільки українські споживачі. У лютому ж, відповідно до заяв менеджера, група зважилася і на міжнародний скандал, перекривши колії зовсім.
Водночас, наразі немає певності, чи таке блокування реально існує і є засобом "приватівського" тиску, чи викид інформації про цей конфлікт є лише складовою інформаційної контратаки "Євраза".
"Приват" покликав на допомогу ще й Податкову, яка порушила кримінальну справу проти директора контрольованого "Євразом" Дніпропетровського метзаводу імені Петровського Юрія Дев'яткіна за фактом несплати податків на суму 15 мільйонів гривень.
Представники "Євразу" не заперечують факту порушення справи, хоча і не вважають претензії правоохоронців виправданими.
Однак і дії Податкової є лише другорядним інструментом "Привату", оскільки стягнення відносно невеликої суми на користь держави навряд чи цікавить фінансово-промислову групу.
Борги "Євраза"
"Приватівська" сторона заявляє у пресі, що центральним у цій історії є конфлікт торгового дому "Євраз Ресурс" з Південним ГЗК, менеджмент якого контролюється Коломойським.
"Якщо у вас борг 340 мільйонів гривень, ви не заперечуєте його наявність, але намагаєтеся відтягнути виплату, то у вас є конкретний матеріальний інтерес обвинуватити мене у рейдерстві", - стверджує віце-президент центру дослідження корпоративних відносин Ростислав Іщенко.
"Євразівці" пояснюють цей конфлікт непорозумінням: мовляв, їхній торговий дім виступав лише посередником у поставках металургійної продукції з двох метзаводів групи "Індустріальний союз Донбасу" на ПГЗК.
Однак у "приватівських" публікаціях ідеться не лише про борг торгового дому, але і про заборгованість самого метзаводу імені Петровського, який, мовляв, також отримав передоплату і не повертає її.
У той же час, "Євраз" так і не відповів на питання "Економічної правди" про наявність прямої заборгованості ДМЗ.
Феросплави: головний біль монополіста
Утім, найсуттєвішою складовою конфлікту є все-таки феросплавна суперечка між Коломойським та Абрамовичем.
До неї виводить згадана справа проти Юрія Дев'яткіна. За словами Агуреєва, претензії до керівника комбінату з'явилися через те, що він купував певний обсяг феросплавів не у підприємств групи "Приват", яка є монополістом в Україні, а у такої собі компанії "Промтехсталь".
Згодом сертифікати якості цієї компанії було визнано недійсними, і у Податкової виникла підозра, що нічого ця компанія "Євразу" не постачала, а договори з нею є фіктивними, спрямованими на те, щоб ДМЗ імені Петровського заплатив менше податків.
За словами Агуреєва, феросплави вони купували реально, а щодо сертифікатів треба запитувати не у них, а у постачальника. Однак він відмовився уточнити, була сировина від "Промтехсталі" українського чи імпортного походження.
Якщо ж "Промтехсталь" продавала не "приватівську" сировину, то це могли бути або імпортні, або "неофіційні" українські феросплави, отримані в обхід заводів Коломойського.
"У тих регіонах є пункти прийому феросплавів, такі самі, як прийом металобрухту. Це просто камінці, їх дуже легко виносити з заводів. Це стандартний бандитський бізнес, такий дрібно-бандитський", - пояснив "Економічній правді" топ-менеджер одного з українських металургійних комбінатів.
Отож, "Приват" намагається нав'язати комбінату контракти із своїми підприємствами з цінами, вищими, ніж імпортні. Також для Коломойського ця історія може бути методом боротьби з "внутрішнім ворогом" - каналом, через який феросплави ідуть з його підприємств "наліво".
На жаль, сама фірма "Промтехсталь" не стала спростовувати цю версію. За номером компанії у Дніпропетровську абонент представився співробітником "Промтехсталі", але коли почув, що телефонує кореспондент "Економічної правди", виправився: фірма, мовляв, припинила своє існування, і він так назвався за звичкою.
Експерти сумніваються, що контрагент "Євраза" міг купувати сировину у компанії, що займається незаконним бізнесом. "У нашій країні можливо все, але я сумніваюся, щоб достатньо публічна компанія працювала з "темною конячкою", яка приторговує "лівими" феросплавами", - припустив Ростислав Іщенко.
Але вже самого бажання змусити ДМЗ імені Петровського укласти багатомільйонні контракти на придбання феросплавів тільки у заводів Коломойського достатньо для розв'язання війни. І суми, які заводи щороку витрачають на купівлю феросплавів, є набагато більшими, ніж 340 мільйонів гривень боргу, що фігурують у конфлікті з ПГЗК.