Януковича звільнять від податку за Межигір'я
Після прийняття поправок до закону президент не буде сплачувати навіть 334 грн. А разом з ним не будуть платити всі ті, хто має будинки та квартири площею кілька сотень квадратних метрів. А це тисячі власників у кожному великому місті країни.
Подейкують, що президент Віктор Янукович повинен був заплатити за свої володіння в Межигір'ї "аж" 334 грн податку на нерухомість.
Однак народні обранці вирішили позбавити гаранта від таких непомірних витрат. А разом з ним - і себе коханих.
17 квітня комітет Верховної ради з питань податкової та митної політики похапцем, не чекаючи завершення відведеного регламентом парламенту терміну на подачу депутатських пропозицій до "соціального" законопроекту №2405 "Про внесення змін до статті 265 Податкового кодексу щодо об'єктів житлової нерухомості", рекомендував його до прийняття у другому читанні.
Розгляд законопроекту у другому читанні за розкладом засідань Верховної ради, до речі, було заплановано на 18 квітня. Цей факт також суперечить згаданому двотижневому терміну. На щастя, закон ще не прийнятий, але, судячи з усього, за нього обов'язково проголосують.
Задекларована мета прийняття законопроекту №2405 звучала благородно. Малося на увазі, що завдяки його прийняттю з числа об'єктів обкладання податком на нерухомість будуть вилучені об'єкти житлової нерухомості, що належать знедоленим.
До них зараховувалися прийомні сім'ї, сім'ї опікунів, піклувальників дітей, в яких виховується троє і більше дітей, а також діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, та особи з їх числа.
Законопроект, розроблений у Мінсоцполітики, яким керує Наталія Королевська, на подив хвацько пройшов і розгляд у профільному комітеті, і прийняття в першому читанні - правда, на "виїзній сесії" на Банковій.
На перший погляд, і причепитися не було до чого. Адже складно посперечатися із словами Королевської: "Несправедливо, коли дитина, що втратила батьків, але має квартиру, повинна платити за неї податок".
Однак чи вірить хто-небудь, що у когось з 13 тис дітей-сиріт України є квартира житловою площею понад 120 кв м або будинок житловою площею понад 250 кв м? Це мінімальні розміри житла, що підлягає оподаткуванню.
Набагато легше уявити, що у власності сироти виявилося дві частини різних осель, наприклад, по 10 кв м кожна, що дісталися в спадок від родичів. Однак саме в такому випадку один з об'єктів згідно з чинним законом повинен обкладатися податком. Це, звичайно ж, дурість, причому не тільки щодо сиріт.
В прийнятій у першому читанні редакції врегулювати цю дурість не пропонувалося. Зате її повною мірою врегулювали при підготовці проекту до другого читання.
За доопрацювання взялися депутати-комуністи. Завдяки внесеним пропозиціям тепер пропонується не оподатковувати загальну житлову площу кількох об'єктів нерухомості в розмірі 370 кв м, а вдвічі більшу житлову площу оподатковувати за пільговою ставкою - 1% від мінімальної зарплати за квадратний метр.
Як ці зміни пов'язані із знедоленими - залишається тільки здогадуватися.
З текстом документа можна ознайомитися тут, а ось порівняльні таблиці до нього, де вказані прізвища тих, хто запропонував найбільш кричущі зміни.
Натисніть для збільшення |
Втім, необхідність такого податку на нерухомість сумнівна в принципі.
"Контрольний постріл" в податок - звільнення від оподаткування житлової нерухомості монастирів та інших релігійних організацій, а також надання права місцевим органам влади встановлювати додаткові пільги.
На початку цього тексту неспроста йшлося про ймовірний розмір податку на "палацову" нерухомість президента.
334 грн - це плата за 33 кв м площі, яка або перевищує 250 кв м (якщо у власності один об'єкт), або просто 33 кв м (якщо їх два і більше).
Чому так мало? Бо закон пропонує обкладати лише житлову площу, а в президента і, напевно, не тільки у нього, щодо житлової площі апетити скромні.
Адже в будинку потрібно розмістити лазні та сауни, камінні та більярдні, кухні та їдальні, вітальні та коридори, тераси та балкони, а також кімнати для собак і охорони. А це все - приміщення нежитлові.
Межигір'я, дебаркадер |
Проте абсурдність введеного податку лежить ще глибше. Податок на майно повинен прив'язуватися не до площі, а до реальної вартості житла. Однак тоді його довелось би платити власникам палаців, а такого завдання не було.
В результаті ж прийняття змін власники палаців будуть захищені уже двічі. По-перше, вони зможуть маніпулювати житловою площею. По-друге - матимуть можливість записати свої володіння на сироту, прийомну сім'ю чи монастир.
Тож після прийняття цього закону президент не буде сплачувати навіть 334 грн. А разом з ним не будуть платити всі ті, хто має будинки та квартири площею кілька сотень квадратних метрів. А це тисячі власників у кожному великому місті країни.
Таки правильно кажуть: податок на нерухомість планувався як податок з багатих, але тепер він перетвориться на податок з бідних.