Екологічний "безконтакт", або Чому карткою краще. КАЛЬКУЛЯТОР
Переваги безготівкової економіки очевидні. Для громадян такі розрахунки – це безпека та зручність, для бізнесу – заробіток, для держави – зниження обсягів тіньової економіки та зростання бази оподаткування. Крім того, безготівкові кошти залишаються в економіці, а значить, працюють на її розвиток.
"Людство вже обрало шлях розвитку – це cashless-суспільство. Кількість цифрових транзакцій щороку зростає на 14%. Рано чи пізно всі економіки та країни житимуть у нових реаліях. Цей процес невідворотний – фінтех-революцію не спинити", – зазначає голова правління Української асоціації фінтех та інноваційних компаній Ростислав Дюк.
Cashless-економіка – це не тільки легко, зручно та безпечно, а й екологічно. "Економічна правда" та Interkassa підрахували обсяги цих вигод.
Наскільки розраховуватись карткою більш екологічно, ніж готівкою?
Розраховуватись карткою екологічно. Економічна правда та Interkassa вирішили підрахувати наскільки.
Вартість виготовлення купюр різна, вона залежить від їх номіналу і рівня захисту. У Нацбанку підкреслили, що інформація про витрати на виробництво конкретних купюр конфіденційна.
За підрахунками Департаменту екологічного реінжинірингу та впровадження проектів ресурсозбереження АБ "УКРГАЗБАНК", кількість купюр, що зношується з 10 тис грн за один розрахунок, якщо розплачуватися готівкою на цю суму різними купюрами, – 1,59 шт.
За даними Малинської фабрики, на якій виготовляють купюри, друк однієї гривні обходиться приблизно в 12 копійок, а найдорожча купюра з сучасними захисними елементами обходиться в 60 копійок (інформація до випуску купюри в 1000 гривень — ЕП). До того ж, доки зноситься одна купюра номіналом 500 грн, зносяться сім купюр номіналом 1 грн. Саме тому купюри малих номіналів почали замінювати монетами, бо вони мають значно довший термін дії.
Середня зарплата у січні 2020 року становила 10 727 грн. За підрахунками Укргазбанку, українець з річною зарплатою 128 724 грн, розраховуючись карткою, не дасть зноситися 20,5 банкнотам і не додасть 18,16 гр викидів CO2 під час інкасації, що дорівнює проїханим 165 км на автомобілі середнього класу.
Для порівняння: випуск однієї платіжної картки з терміном дії три-п'ять років коштує 20-100 грн. При цьому витрата матеріалу незначна. На виробництво однієї картки необхідно всього п'ять грамів пластику. За даними WWF, стільки ж, скільки людина споживає за тиждень з води, морепродуктів, солі та пива.
До того ж, на ринку вже є повністю екологічні картки – банки випускають їх з біологічної сировини. Після закінчення терміну дії такі картки розкладається за два роки без шкоди для навколишнього середовища. Ще одна екологічна альтернатива – віртуальні картки, якими можна розраховуватися в інтернеті.
Є також чимало безконтактних способів оплати, наприклад, Apple Pay та Google Pay, які стали ще більш важливими і безпечними в епоху коронакризи.
"Люди й надалі відмовлятимуться від паперових грошей на користь цифрових. Це не тільки зручно, а й корисно для довкілля.
Екологічним способом оплати є використання безконтактних технологій, що не потребують додаткової платіжної інфраструктури у вигляді карток, мереж і терміналів. Наприклад, оплата за допомогою QR-кодів, Apple Pay чи Google Pay, які для багатьох українців стали звичкою", – зазначає Ростислав Дюк.
"Екологічні підходи для збереження довкілля стали впевненим трендом у фінансовому середовищі. Ми бачимо, як активно у світі впроваджуються практики екобанкінгу, “зеленого” кредитування.
Разом з тим розвиток cashless, окрім екологічної складової, має й важливу соціальну вагу, особливо у фокусі пандемії COVID-19. Через коронакризу безпека фінансів та безконтактність набули більш широкого значення. Окремо хочу підкреслити вагому роль cashless у детінізації економіки та розвитку фінансової інклюзії", — зазначив засновник агрегатора платіжних методів Interkassa, фінтех-інвестор Ігор Фісун.
Дані, які використовувалися для підрахунку
Викиди СО2 на одну купюру, грамів, з урахуванням інкасації |
0,88619 |
Середньозважена вартість виготовлення однієї купюри, грн |
0,2002066601 |
Кількість купюр, що зношуються з 10 тис грн, штук |
1,59181685 |
Дані: НБУ, Укргазбанк, фабрика "Папір-Мал", відкриті джерела