Українська правда

Власна електроенергія для кожного: що пропонує держава громадянам на шляху до децентралізованої енергетики

— 22 листопада, 17:32

З початком повномасштабного російського вторгнення енергетична система нашої держави стала однією з ключових цілей агресора. Атаки на критичну інфраструктуру та зростаючі виклики під час опалювального сезону зробили питання енергетичної стійкості як ніколи актуальним. Щороку українці готуються до зими з побоюванням нових відключень, і цей сезон не стане винятком. Нам обіцяють дуже складну зиму і закликають готуватися, аби пройти її максимально стійко. У таких умовах децентралізована генерація енергії виходить на перший план як один із найефективніших способів захисту від енергетичних криз.

Децентралізована або розподілена генерація передбачає виробництво електроенергії на локальному рівні для власних потреб і дає змогу знижувати залежність від централізованих джерел постачання. В умовах війни це має стратегічне значення — кожен будинок, який стає енергонезалежним, допомагає знизити навантаження на національну мережу, а також захистити його мешканців від можливих відключень. Саме тому Уряд впроваджує масштабні програми підтримки для приватних домогосподарств, підприємців та житлових об'єднань, спрямовані на стимулювання переходу до децентралізованої генерації енергії.

Державні програми підтримки: що доступно громадянам

Уряд розробив пакет програм енергетичної стійкості під назвою ЕнергоСвідомі, які дають можливість українцям забезпечити виробництво власної електроенергії. Однією з ключових переваг є те, що громадяни можуть встановлювати у власних домогосподарствах сонячні та/або вітрові електростанції і системи зберігання енергії. Це не лише забезпечить їхні будинки електрикою, але й дасть змогу заощаджувати кошти та навіть заробляти, продаючи надлишки енергії до мережі.

Одним з найбільш вигідних аспектів урядової підтримки є програма пільгового кредитування для приватних домогосподарств. Умови передбачають отримання кредиту під 0% на встановлення сонячних панелей та систем зберігання енергії із сумою кредиту до 480 тисяч гривень на строк до 10 років. Це реальна можливість для кожного українця інвестувати в енергетичну автономність свого будинку, не обтяжуючи сімейний бюджет великими одноразовими витратами.

Для ознайомлення з державними ініціативами створено портал ЕнергоСвідомі, який слугує путівником для тих, хто хоче мати власні джерела енергії. На цьому інформаційному ресурсі зібрані програми енергетичної стійкості України, запроваджені Урядом для розвитку розподіленої генерації.

На сайті можна дізнатися: які фінансові ресурси для придбання енергетичного обладнання можуть отримати громадяни, ОСББ, ЖК, бізнес, як обрати потрібну програму, хто може бути учасником та на що можна витратити кошти. Також вказано алгоритм дій, як долучитись до програм та перелік банків-партнерів для кредитування.

Чому це вигідно?

Основні переваги для домогосподарств, які вирішать скористатися цією програмою очевидні.

Насамперед, це енергетична автономність. Встановлення сонячних панелей або вітрових генераторів із системами зберігання енергії дає змогу бути менш залежним від централізованих мереж. Під час можливих відключень або криз кожен зможе забезпечити свій будинок електроенергією.

Завдяки державним програмам можна отримати безвідсотковий кредит і розподілити витрати на встановлення енергетичних систем на декілька років. У перспективі після погашення кредиту споживач отримає майже безкоштовну електроенергію на наступні 20 років. Тож, це фінансова вигода.

Якщо домогосподарство виробляє більше енергії, ніж споживає, можна продавати надлишки електроенергії за "зеленим тарифом". Це додатковий стимул не лише для власного споживання, але й для розвитку енергетики на рівні окремих громад, а також можливість заробітку.

Кожен будинок, який стає енергонезалежним, допомагає зменшити навантаження на національну енергомережу і робить свій внесок у підтримку енергетичної безпеки країни. Це особливо важливо в холодну пору року, коли загрози масштабних відключень зростають через підвищений попит на електроенергію та ймовірність нових атак на енергетичну інфраструктуру.

Отримати фінансову допомогу для встановлення сонячної чи вітрової станції досить просто, адже на порталі ЕнергоСвідомі детально описано кожен крок.

Насамперед слід звернутися до одного з банків-партнерів програми ("ПриватБанк", "Ощадбанк", "Укргазбанк", "Сенс Банк", КБ "Глобус") разом із пакетом документів, що підтверджують право на отримання кредиту (слід мати паспорт, ідентифікаційний код, документи на обладнання тощо). Після отримання кредиту можна буде придбати необхідне обладнання, встановити його та ввести в експлуатацію. Компенсація процентів почнеться з моменту запуску системи. Але з перших днів можна користуватися майже безкоштовною енергією для власних потреб або ж для продажу її надлишків.

Виклики та підводні камені

Хоча урядова підтримка робить децентралізовану генерацію більш доступною, є кілька моментів, які варто враховувати.

Незважаючи на пільгове кредитування, установка сонячних панелей чи вітрових генераторів потребує певних вкладень на початковому етапі, включаючи вартість обладнання та монтажні роботи. Для деяких домогосподарств може виникнути необхідність модернізації електричних мереж або дахів для встановлення сонячних панелей. Окупність енергетичних систем залежить від багатьох факторів, включаючи обсяги споживання енергії, кліматичні умови та тривалість сонячного або вітрового періоду в конкретному регіоні.

Проте децентралізована енергетика — це на сьогодні один з найбільш надійних способів захистити свій дім від можливих тривалих відключень і реальна можливість зробити вклад у енергетичну стійкість країни. Завдяки урядовим програмам підтримки встановлення відновлюваних джерел енергії стало доступним як ніколи раніше. Інвестуючи в альтернативну енергетику можна забезпечити своє помешкання стабільним джерелом енергії і зменшити навантаження на національну систему під час кризи. В умовах війни кожен внесок у енергетичну стійкість — це крок до майбутнього країни і її сталого розвитку за підтримки сучасних технологій.