Українська правда

Експерти: Нова постанова НБУ збільшує вартість кредитів

11 квітня 2007, 11:18

Набуває чинності постанова Нацбанку про збільшення норми резервування під споживчі кредити та кредити, видані в іноземній валюті позичальникам, що не мають валютних надходжень, - в основному, іпотечні кредити.

Банкіри відзначають, що нововведення спрямоване на зниження доларизації економіки і збільшення кредитного портфеля в гривні.

За їх оцінками, рішення НБУ призведе до збільшення вартості кредитів в іноземній валюті на 1-1,5%.

Постанова НБУ №83 від 19 березня про внесення змін в "Положення про порядок формування та використання резерву для відшкодування можливих втрат з кредитних операцій банків" набуває чинності сьогодні.

Відповідно до документа, банки зможуть створювати портфелі "однорідних споживчих кредитів", обсяг кожного з яких не повинен перевищувати 20 тис. грн, формуючи резерв під весь портфель, а не під кожний з мікрокредитів. Документ установлює чіткі терміни різних видів проблемних кредитів і зобов'язує вважати безнадійною позику, що прострочена більш ніж на 90 днів, вимагаючи для таких кредитів стовідсоткового резервування. Нагадаємо, НБУ планував дозволити банкам формувати портфелі однорідних кредитів ще рік тому, однак в результаті дозволив цю операцію тільки для споживчих кредитів.

У той же час НБУ посилив вимоги до формування банками резервів під ризики, пов'язані з валютним і роздрібним кредитуванням. Документ запроваджує норми резервів для позик, віднесених до портфеля однорідних споживчих кредитів, а також для валютних кредитів позичальникам, що не мають валютного доходу (це, в основному, іпотечні кредити та кредити для малого і середнього бізнесу).

Збільшення коефіцієнта означає, що у випадку проблем з поверненням валютного кредиту банк буде змушений резервувати під нього більш значні ресурси, ніж за гривневим, знижуючи свої кредитні можливості. У такий спосіб НБУ стимулює фінустанови видавати більше гривневих кредитів.

Експерти називають постанову НБУ "економічним важелем", за допомогою якого Нацбанк має намір знизити доларизацію економіки.

"Це спрямовано на те, щоб досить толерантними методами приводити позичальників до того, щоб вони більше кредитувалися в гривні",- упевнений голова правління банку "НРБ" Владислав Кравець.

"Ресурси будуть дорожчими, тому що банку необхідно буде сформувати резерви, що відіб'ється на його фінансовому результаті, - вважає заступник голови правління з роздробу Приватбанку Юрій Кандауров. - Банки, очевидно, стануть видавати більше гривневих, ніж доларових кредитів, хоча гривня коштує дорожче".

На думку експертів, основні складності при видачі валютних кредитів тепер чекають на невеликі банки. "Є два виходи: брати пасиви в доларах дешевше, щоб мати можливість зберегти маржу, або, якщо це неможливо, піднімати вартість кредитів, - говорить заступник голови правління банку "Фінанси і Кредит" Сергій Борисов. - Це створить проблеми, у першу чергу, для невеликих банків, які не зможуть кредитувати в іноземній валюті".

BIN