Перехід окупованих територій на рубль вдарив по населенню - ЗМІ
Перехід на рубль як основний засіб розрахунку в самопроголошених республіках "ДНР" та "ЛНР" вдарив по купівельній спроможності населення.
Як зазначає видання, за лічені місяці російський рубль став у самопроголошених "ДНР" та "ЛНР" основним засобом розрахунку.
Цінники в магазинах з квітня цього року друкуються і в гривні, і в рублях. Однак реальна ситуація при розрахунку в касах свідчить - гривня у критичному дефіциті. Якщо з початком введення рубля в квітні з десяти кас у супермаркеті лише одна була рублева, то тепер все з точністю до навпаки.
Перехід на розрахунки в рублях сама окупаційна влада захоплених регіонів пояснювала дефіцитом гривневої маси у зв'язку з фінансовою блокадою Києва.
Крім того, вона наголошувала і на політичному підґрунті нововведення, пропагуючи рубль як один з символів зближення з Росією.
У "ЛНР" рубль оголошений основною грошовою одиницею з 1 вересня.
Схожа ситуація і в "ДНР", пише видання.
Витіснення гривні рублем у самопроголошених республіках бойовиків є не лише політично обумовленим процесом, але і фінансово-економічною закономірністю, каже DW перший віце-президент Торговельно-промислової палати України Михайло Непран.
Послаблення економічних зв'язків, відсутність гривневих надходжень для бюджетних виплат, припинення діяльності українських банків призвели до утворення "вакууму" платіжних засобів на окупаційних територіях.
Заповнення цього вакууму тією або іншою валютою стало необхідним окпаційній владі так званої "ДНР", наголошує фахівець.
"Тепер велика частина споживчих товарів постачається з Росії, тобто "зовнішній" і "внутрішній" торгівельний обіг дедалі більше переходить в рублеву зону", - сказа він.
Так само частина рублевої маси, безперечно, формується за рахунок збуту продукції до Росії, зазначає Непран.
При цьому він не виключає і використання так званих сірих схем, тобто напівлегальних операцій при проходженні митного контролю.
Про наповнення бюджету рублями за рахунок продажу Росії вугілля свідчив і лідер бойовиків "ДНР" Олександр Захарченко в одному з інтерв'ю німецькому виданню. При цьому всіх джерел наповнення бюджету окупаційна влада "ДНР" не розкриває. Каже шаблонно: за рахунок надходжень податків та зборів.
На сьогодні всі бюджетні виплати в "ДНР" здійснюються в рублях.
Крім того, і частина підприємств, як кажуть співробітники, виплачує зарплати також в рублях. Утім, витіснення гривні рублем прзивело до неcтримної інфляції.
"Нас обдурили двічі. Ціни на українські продукти встановили втричі вищі, ніж в решті України. А зарплату залишили як і до війни, перерахувавши її просто на рублі по грабіжницькому курсу два до одного", - обурюється жінка, роздивляючись м'ясо за 400 рублів за кілограм.
У власника м'ясного кіоску своє пояснення.
"Постачальники м'яса із Запоріжжя продають його або за гривню, якої в мене немає, або рахують його вартість по ринковому курсу рубля. Звідси і така висока ціна для покупців".
Встановлене в "ДНР" співвідношення курсу рубля до гривні як два до одного штучне і відрізняється від реального ринкового співвідношення приблизно на третину. А це неприхована можливість для заробітку на різниці курсів, пояснює керівник громадської організації "Клуб підприємців Донбасу" Петро Тесновський.
"Курсова різниця йде "в дохід" окупаційній владі так званої ДНР", - вважає Михайло Непран.
Адже розмови про перехід до плаваючого, тобто ринкового, курсу вже ведуться ними декілька місяців і не виключено, що необхідність відповідності ринковим реаліям уже найближчим часом приведе до такого переходу.
"Проте, враховуючи, що окупаційна влада "ДНР" втратить цей від прибутку, для неї такий перехід явно невигідний. Це і пояснює затягування процесу переходу до плаваючого курсу", - пояснює Непран.
Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"