Зупинка роботи Chevron боляче вдарить по інвестиційному іміджу України
Офіційне закриття представництва компанії Chevron і фактичне припинення роботи Shell боляче вдарить по інвестиційному іміджу України, а також поставить хрест на розробці родовищ сланцевого газу в майбутньому.
Про це заявив експерт з енергетичних питань, голова Комітету енергетичної незалежності України Іван Надєїн.
"Знайти заміну Chevron і Shell в нинішніх умовах зниження цін на нафту і газ, а також нестабільної політичної ситуації в Україні буде дуже складно. Фактично, все йде до того, що проекти по сланцевому газу в Україні будуть відкладені, принаймні, до того моменту, поки не закінчиться війна на Сході і не стабілізується податкове законодавство", - прогнозує Надєїн.
Для України таке рішення двох енергетичних гігантів буде мати вкрай негативні наслідки.
"По-перше, ми втратили багатомільярдні інвестиції. Згідно з підписаними раніше угодами, Chevron мав інвестувати 350 млн доларів у розвідку родовищ сланцевого газу в Львівській та Івано-Франківській обл, а загальний обсяг вкладень оцінювався в 10 млрд доларів. Все це залишилося на папері. Як і видобуток сланцевого газу, який міг допомогти нам відмовитися від імпорту російського "блакитного палива", - підкреслив експерт.
У цих умовах слід очікувати нового сплеску інформаційної активності з боку одвічного опонента сланцевого газу, російського "Газпрому".
За словами експерта, оскільки раніше Chevron, а також Exxon Mobil, Total і Marathon Oil вийшли з проектів із видобутку сланцевого газу в Європі, рішення компанії закрити представництво в Україні матиме певні геополітичні наслідки.
"Все йде до того, що в Європі сланцева революція не відбудеться. У той час, як у США триває зростання видобутку сланцевого газу, зокрема, в травні 2015 середня добова здобич була на 16% вище в порівняння з травнем 2014, в європейських країнах досі немає масштабних проектів, здатних скласти конкуренцію традиційному видобутку", - підсумував Надєїн.